Když z něčeho kouká potíž, dívej se stranou a tvař se, že problém neexistuje, říká osvědčené pravidlo alibistů. Dokonale si ho osvojili poslanci, kteří se už rok ne a ne vyslovit k návrhu, jenž by měl umožnit homosexuálům uzavírat manželství. Přitom se zprvu zdálo, že by se zákonem, který platí už v polovině zemí EU, nemusel být problém. Manželství homosexuálů podporují tři pětiny Čechů a iniciativu 46 zákonodárců loni podpořila vláda premiéra Andreje Babiše. Jenže pak vypukla kulturní válka.

Lidovci přišli s kontranávrhem, aby se do ústavy dostalo ustanovení, že manželství je výhradně svazek muže a ženy. Projednávání se zaseklo, poslanecké kluby jsou rozpolcené, do rozhodnutí se nikomu nechce. Zejména ne hnutí ANO, bez něhož se příslušný bod na program jednání nedostane. Alibismus jako vyšitý.

Zopakujme, jak si stojí věcné argumenty obou stran. Odpůrci manželství homosexuálů říkají, že jeho zavedení ohrozí tradiční rodinu. Nikde v Evropě se to ale nestalo. Těžko hledat důvod, jak by mohla být něčí rodina ohrožena tím, že někdo jiný uzavře odlišný svazek. Odpůrci argumentují i tím, že stát má chránit jen svazky, ze kterých vznikají nové generace. Jenže jak upozornila ombudsmanka Anna Šabatová, instituce manželství nemůže být podmíněna schopností plodit děti, protože heterosexuální páry, které (již) nemohou nebo (již) nechtějí mít děti, manželství uzavírat mohou. Odpůrcům lze rozumět, že sňatky homosexuálů chápou jako útok na své představy o tradičním světě. Ale opravdu by pouhé představy měly být důvodem, proč bránit homosexuálům v získání toho, co jim pomůže, aniž by to někomu jinému ublížilo?

Možná by šlo situaci řešit šalamounsky. Za zvážení stojí návrh, se kterým zatím neformálně přišel poslanec za ANO Patrik Nacher dát homosexuálním párům všechna práva, ale jejich svazku neříkat manželství. Pokud to odblokuje situaci, tak proč ne. Hlavně by ale bylo dobré, aby se poslanci konečně odvážili nějak rozhodnout. Alibismus je obecně mizerná vlastnost. A to platí i v politice.

Související
Související

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 05.11.2019 17:57
Právě ale ten Nacherův návrh je vrchol alibismu, kdy nejde jen o jiný název, ale i polovinu funkcí manželství. Jestli někdo blokuje to zrovnoprávnění, tak hlavně Nacher.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru