Z nenápadné středočeské vesničky na Nymbursku s jedním omšelým kostelem a rozpadajícím se zemědělským areálem se po roce 2006 stal fenomén české komunitní energetiky. Kněžice jsou označovány za energeticky soběstačnou obec a sbírají za to jedno ocenění za druhým. Dokládá to prosklená skříňka plná trofejí v kanceláři Milana Kazdy, jenž je tu starostou už dvacátým rokem. Dosud poslední ocenění z konce tohoto listopadu je za prvenství v soutěži mezinárodní organizace Ashoka a Nadace Schneider Electric. Utkalo se v ní patnáct projektů z pěti zemí střední a východní Evropy. Hodnocen byl jejich inovátorský přístup k takzvané energetické chudobě.
Základem kněžické energetiky je bioplynová stanice se třemi velkými kruhovými nádržemi. Vedle toho tu mají dva kotle na biomasu spalující dřevní štěpku a balíky slámy. Ty v zimě obstarávají většinu tepla v obci.
Samy sobě zdrojem: Desítky měst a obcí si vyrábí teplo a elektřinu samy. Vyplatí se jim to
Ke stavbě bioplynky a kotelny na biomasu přiměl vesnici prostý výpočet, že se vyplatí. Větší část z investice 138 milionů korun pokryla dotace. Kněžice získaly výhodný zdroj tepla, vedlejší příjem z prodeje elektřiny a zbavily se většiny zapáchajících domácích kotlů. Navíc nemusely investovat do kanalizace. Obsah septiků se vyváží do bioplynové stanice, tam se míchá s tekutými zbytky ze zemědělství a potravinářského průmyslu, jako jsou výplachy z mlékáren, gastroodpad, krev z porážek či kejda. Během probíhajícího rozkladného procesu se jímá metan, který se pak pálí v motoru vyrábějícím elektřinu. Co zbude, končí jako hnojivo na polích.
Projekt ale má i negativa. Samotná obec bioplynku neuživí. Odpadové firmy do ní proto vozí materiál i ze vzdálenějších míst kraje. A otazníky visí nad spalováním biomasy, konkrétně balíků slámy. "Takové využití považujeme za plýtvání cennými surovinami," upozorňuje Šárka Gorgoňová, ředitelka Asociace soukromého zemědělství ČR. Podle zemědělců vede účelné pěstování energetických plodin jen k vyčerpávání půdy a ztrátě organické hmoty v ní. Kněžice se kvůli tomu ale provinile necítí. "Jsou mnohem větší kotelny na biomasu. My jsme vůči nim zanedbatelní," oponuje starosta.
Kněžice - soběstačná obec
Kněžice - soběstačná obec
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist