Akademici, kterým za pořádání konferencí na Karlově univerzitě platila čínská ambasáda, způsobili škole pětimilionovou škodu. Univerzita zatím částku pouze odhaduje. Její zaměstnanci v čele s bývalým šéfem Česko-čínského centra Milošem Balabánem jí odmítají poskytnout účetnictví své soukromé firmy, kam Čína a další sponzoři posílali peníze. Část z nich si akademici nechávali. Policie vyšetřuje, jestli nespáchali podvod. Na případ upozornil deník Aktuálně.cz.
V minulých měsících univerzita oslovila desítky firem se zvláštním požadavkem. Shrnout by se dal následovně: "Sponzorovali jste konference pořádané naší institucí. Můžete nám říct, kolik peněz a na jaký účet jste posílali?"
Škola to vyhodnotila jako jediný způsob, jak zjistit, kolik peněz Balabán dosazený rektorem Tomášem Zimou "odklonil" do své soukromé firmy, místo aby dary směroval do rozpočtu univerzity.
Výše škody, tedy zmíněných pět milionů korun, zazněla podle zjištění redakce v Akademickém senátu Fakulty sociálních věd UK. "Je to odhad. Vedení senátu i fakulty předalo všechny informace, které jsme byli schopní shromáždit, policii. Očekáváme, že prověřování přinese zpřesnění údajů," potvrdil předseda akademického senátu Václav Moravec, jinak také novinář České televize.
Část společností, které na akce univerzity sponzorské dary posílaly, totiž univerzitě podrobnosti o dohodách vyjednaných Balabánem sdělit odmítla. Škola se podle Moravce přihlásila policistům jako poškozená a s detektivy plně spolupracuje.
Děkanka Fakulty sociálních věd Alice Němcová Tejkalová se k průběhu kauzy nechtěla vyjadřovat. "Vedení fakulty se nebude až do konce policejního vyšetřování k záležitosti mediálně vyjadřovat. V součinnosti s vedením univerzity věc i nadále řešíme," uvedl mluvčí fakulty Jakub Říman.
Balabán ani jeho kolegové s HN nekomunikují. Najali si PR agenturu, která odpovídá za ně. "Fakultě žádná taková škoda nevznikla a ani vzniknout nemohla. Ani univerzitu nikterak nepoškodili," konstatoval jejich mluvčí Michal Donath.
Škole nyní nezbývá než se spolehnout na policii. Vydobýt přístup k informacím i účetnictví soukromé firmy spoluvlastněné Balabánem a jeho dosavadními podřízenými Liborem Stejskalem, Janem Ludvíkem a Mirkou Kortusovou si sama nedokáže.
Když Aktuálně.cz v říjnu upozornilo, že čínská ambasáda proplatila 1,2 milionu za konference o Číně, které pořádá univerzita a zaštiťuje její rektor, Balabán slíbil zveřejnit nezávislý audit účetnictví své firmy a škole ho poskytnout. O Vánocích ale jejich PR agentura vyvěsila na svém webu tiskovou zprávu, v níž prohlásila, že audit kvůli GDPR ukáže akademickým funkcionářům teprve tehdy, když podepíší mlčenlivost. Ti to ale odmítají, protože by pak s informacemi logicky nemohli nijak nakládat.
Právě jméno společnosti, kterou akademici pojmenovali stejně jako svoje univerzitní výzkumné Středisko bezpečnostní politiky, které Balabán řídil, je přitom na fakturách za konference pro čínskou ambasádu uvedeno. A nejen tam.
Pod tlakem Balabán přiznal, že místo univerzitě posílali peníze soukromé firmě i donátoři každoročních bezpečnostních konferencí. I ty pořádal pod hlavičkou Karlovy univerzity.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist