U dveří bytového domu zazvoní kurýr a přes interkom mluví s příjemcem zásilky. Ten poslíčka navíc sleduje přes kameru, která je ke zvonku připojena. Na dálku mu odemyká nejprve vchodové dveře a pak i ty do kočárkárny, kde kurýr balíček nechává. Také tam je kamera, přes kterou může vlastník bytu na poslíčka dohlížet. On sám přitom doma vůbec není − vše sleduje na dálku z práce nebo z dovolené, obraz i zvuk z interkomu se přenáší na jeho mobilní telefon.
Dnes taková technická vychytávka příliš nepřekvapí. Před dvanácti lety ovšem šlo o převratnou novinku. Právě tehdy své chytré zvonky na trh uvedla česká firma 2N Telekomunikace. "Byli jsme první na světě, kdo s něčím podobným přišel. Dostali jsme za to cenu na nějakém veletrhu, ale to bylo tak všechno. Všichni nás měli za blázny. Ze začátku se nám s komunikátory vůbec nedařilo," vzpomíná Miroslav Hofman, spoluzakladatel 2N.
V současné době je ale už všechno jinak. Interkomy s připojením k internetu firma z pražských Modřan dodává do celého světa a jen v roce 2018 za ně utržila přes 1,1 miliardy korun. To ale už bylo poté, co se Hofmanovi a jeho dvěma společníkům − Hanuši Brychtovi a Romanu Pihanovi − podařilo 2N výhodně prodat. V roce 2016 trojice za svůj telekomunikační podnik inkasovala celkem 1,4 miliardy korun. Podíly zakladatelů tehdy odkoupil švédský výrobce chytrých kamer Axis, který je součástí japonského technologického gigantu Canon. Téměř 30 let stará společnost 2N přitom za dobu svého fungování zažila množství kotrmelců. "Dvakrát jsme museli zahodit to, co jsme původně dělali, protože si to trh už nežádal. V takových situacích firmy obvykle umírají, nám se ale vždycky povedlo vstát z mrtvých a najít nový směr," říká dnes 62letý Hofman.
Z garáže k počítači pro Slušovice a k vlastnímu byznysu
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist