Když Petr Krumphanzl počátkem ledna 2018 přijímal nabídku na řízení největší ukrajinské banky PrivatBank, musel vědět, že usedá na velmi horkou židli. Banka původně patřila jednomu z nejagresivnějších ukrajinských oligarchů Ihoru Kolomojskému. Nevydržela ale ekonomickou krizi roku 2015 a Kolomojskyj banku předal státu, který na její sanaci musel věnovat asi 5,5 miliardy dolarů. Podle nového vedení banky Kolomojskyj ještě před znárodněním z banky vyvedl peníze. O ty se nyní PrivatBank s oligarchou soudí v Londýně, USA a Izraeli. Kolomojskyj zase žaluje stát u jemu nakloněných ukrajinských soudů a chce banku zpět.
HN: Proč jste vlastně kývl na nabídku vést bývalou banku oligarchy Kolomojského? Musel jste vědět, že to nebude jednoduché.
Byla to unikátní výzva pro každého bankéře. Nehledě na historii a prvotní příčiny zestátnění banky, PrivatBank je jedním z největších finančních ústavů v regionu a také jeden z nejvíce inovativních na celém světě. Jeho klienty je více než polovina obyvatelstva země. PrivatBank dlouhé roky diktovala trendy trhu, i globálně. Třeba jednorázová hesla 3D Secure, která mnozí používají pro potvrzení plateb na internetu, byla poprvé použita právě v PrivatBank.
Uchovat potenciál banky, přitom měnit systém fungování managementu, řízení rizik atd., aby odpovídal evropským standardům, a to celé v podmínkách nestability, mohutného mediálního a soudního tlaku ze strany bývalých majitelů, to je solidní výzva. S kterou jsme se, říkám rovnou, důstojně vypořádali. Během dvou let od mého jmenování se PrivatBank stala nejvíce vydělávající bankou za celé dějiny Ukrajiny. Banka generuje 60 procent zisku celého ukrajinského bankovního sektoru.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.