Díky revitalizaci dvou ze tří unikátních klášterů ze 14. století, kterou podpořila více než čtvrtmiliardová dotace z Evropské unie, se dnes turisté i místní obyvatelé mohou v Českém Krumlově více dozvědět o barokní kultuře, renesančním a gotickém umění, životě v klášteře i středověkém pivovarnictví. Vše doplňuje expozice lidských dovedností z dob gotiky a renesance, které si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži v řemeslné dílně − například výrobu mýdla, svíček nebo hrníčků.
Ve zrekonstruovaných klášterech totiž vzniklo celoročně otevřené kulturně-vzdělávací centrum. Součástí komplexu je umělecká škola, návštěvnické centrum i venkovní miniexpozice orloje a jeřábu. Konají se zde také workshopy, výstavy a další akce pro dospělé i děti. Každoročně zavítá do celého komplexu přes 60 tisíc návštěvníků, což z něj dělá druhou nejnavštěvovanější památku ve městě.
"Nejčastější klientelou jsou české rodiny s dětmi. Pracujeme s nimi formou her, do nichž se zapojí všichni, prožijí dobrodružství a nenásilnou formou se dozvědí mnoho o obyčejích a zvycích dob minulých," vysvětluje vedoucí oddělení obchodu a marketingu areálu klášterů Roman Švec. "Vedle zdařilé rekonstrukce a genia loci klášterů lidé nejvíce oceňují osobní přístup zaměstnanců," dodává.
Areál, složený z kláštera minoritů, kláštera sv. Kláry a kláštera bekyň, který jako jediný ze tří nebyl součástí rekonstrukce, byl dlouhodobě zchátralý a nevyužívaný. Dotace z EU byla jedinou možností, jak historickou památku obnovit.
Prvotní záměr pochází už z roku 2007, rok poté město schválilo obnovu klášterů a v roce 2010 město získalo dotaci z Integrovaného operačního programu v hodnotě 300 milionů korun. Celková výše nákladů se vyšplhala na více než 326 milionů korun. Projekt byl dokončen na podzim 2015.
"Stav před rekonstrukcí byl opravdu velmi špatný a při dalším prodlení by mohlo dojít k naprosté destrukci této části města," uvedl starosta Českého Krumlova Dalibor Carda s tím, že obrovským impulzem pro realizaci projektu byla právě možnost získat dotaci z fondů EU. "Bez ní bychom nebyli schopni tuto historickou část města takto opravit a vrátit zpět do života," dodal.
Celý projekt se však neobešel bez problémů. Došlo ke zdržení s přípravou stavby, které způsobil přesun řízení projektu z ministerstva kultury na ministerstvo pro místní rozvoj a Centrum pro regionální rozvoj. Také kvůli archeologickým objevům či nezbytné rekonstrukci kostela, s níž se v původních plánech nepočítalo, byly nutné další práce. Několikrát se také muselo opakovat výběrové řízení.
Jistým negativem se ukázala udržitelnost projektu. Radnice totiž musí po dobu pěti let od jeho ukončení dotovat provoz, který ročně stojí devět až deset milionů korun. Přesto se veškeré úsilí vyplatilo. Město za výše zmíněnou realizaci získalo i několik profesních ocenění.
"Vše bylo provedeno s maximální úsporností, a přitom vysokou kvalitou prací. Celý areál se nyní využívá a vrátil se zpět k životu. Do klášterů se začali vracet občané Krumlova, nejenom turisté," hodnotí starosta města. Pozitivní ohlasy jsou podle něj slyšet rovněž od místních obyvatel. Do revitalizovaného areálu dvojklášteří ze 14. století zavítá každoročně přes 60 tisíc návštěvníků. Unikátní místo je tak druhou nejnavštěvovanější památkou Českého Krumlova.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist