Tři týdny po zavedení omezení kvůli pandemii koronaviru firmy snižují náklady a jeden z nejrychlejších způsobů je rozloučit se s pracovníky z řad živnostníků. To jde prakticky hned. Mezi nimi je i řada těch, jejichž práce splňovala znaky takzvaného švarcsystému, který je v Česku nezákonný. Tento pracovní vztah jde popsat tak, že ačkoliv jsou tito lidé podnikatelé, fakticky pracují jako zaměstnanci. Ovšem bez zaměstnaneckých výhod, jako je výpovědní lhůta, právo na odstupné či právo na náhradu mzdy. Jejich situace je tak nyní, v době krize vyvolané pandemií, horší ve srovnání s legálně pracujícími živnostníky, neboť ti většinou nepracují jen pro jednoho zaměstnavatele a mají obvykle více zakázek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se