Když měli během roku 1989 přední američtí odborníci poskytnout svůj názor na aktuální stav Sovětského svazu, zněla všechna jejich stanoviska prakticky stejně: sovětská říše má možná aktuálně problémy, celkově však stojí na pevných základech a nemůžeme očekávat, že by v následujících letech zkolabovala. Obdobně neslavně dopadl o několik let později se svou předpovědí globálního triumfu liberální demokracie Francis Fukuyama. O sto padesát let dříve zase prorokoval Karel Marx, že lidstvo čeká trvalé vítězství proletariátu, a o další čtyři století dříve předpovídali v hluboké krizi pozdního středověku radikální husité kolem Jana Žižky, že každým dnem přijde konec světa. Vyjmenovávat neúspěšné předpovědi budoucnosti v momentě, kdy se svět před očima nezadržitelně mění, bychom mohli prakticky bez konce. V krizích prostě neumíme zodpovědně předpovědět, kam se bude další vývoj ubírat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jiří Schoř 28.05.2020 07:42
Já obchoduji s Čínou velmi aktivně již od roku 2006. Článek se mi líbí, jen mi chybí jedna rezoluce. Za to, kde je dnes Čína je negativně myšleno zásluha Evropy a USA. Každá větší firma přesunula výrobu tam. Tady v Evropě se prodávalo značkové tričko za horentní cenu a výrobní náklad byl šel nul. Nehledě na dopad na životní prostředí, když ty ohromné trajekty plují sem a tam. Samozřejmě jako jedinec narozený v ČR s tím houby udělám, ale je demagogie dnes něco házet na Čínu. Všech ty koncerny to takto chtěly. Honba za ziskem přivedla planetu tam, kde teď všichni jsme. To, že se v EU prosazují nesmyslná nařízení od dřevěných brček po elektromobily, ale v India a v China všechny výkaly, plasty, jednoduše všechen bordel končí ve volné přírodě teď nikdo neřeší. Protože tam všichni mají investované peníze, jako i ostatně nejbohatší Čech, že.... Je mi 49 a jsem znechucen vším, co se teď děje kolem nás. Ta naše planeta to nemůže vydržet, to zkrátka nejde.
Radek Dvořák 08.04.2020 08:32
Chápu snahu, jak by měl článek vyznít, nezasloužila by si však podpůrná argumentace větší hloubku? Jak mám chápat tvrzení, že nejsme schopni předpovídat další vývoj v krizi koronavirové, když nás každodenně zaplavují data, modely a předpovědi? Neodlišuje nás to od Žižky? I úvahy o "pomoci" z Číny by zasloužily důslednější rozpracování. U mě neobstály ani proti laické úvaze, že se bohatým státům více vyplatí nakupovat předražený lékařský materiál, tu "pomoc", než aby přeorientovávaly pracovníky a výnosnější odvětví ekonomiky na roušky, gumové rukavice a respirátory. Působí to na mě dojmem, že autor měl v hlavě vyznění článku, ale až zpětně se snažil hledat podpůrnou argumentaci. Nepřijde mi to jako šťastná metoda, pokud netvoříme beletrii.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru