Letní dovolenou Češi zřejmě nebudou muset tento rok trávit jen ve svojí vlasti, případně na Slovensku nebo v Chorvatsku, jak to dosud tvrdili epidemiologové a vládní politici. Zástupci cestovních kanceláří věří, že už od letošního července bude možné cestovat do více evropských zemí bez potřeby nechat se testovat na koronavirus nebo jít do karantény. A vládní politici opatrně připouštějí, že díky dobrým statistikám hlavně v jihovýchodní Evropě nejde o nic nereálného.
"Předpokládáme, že v první vlně, možná už od 1. července, maximálně od 10. července, bude možné cestovat na dovolenou na Slovensko, ale i do Rakouska, Chorvatska, Řecka, Bulharska, Maďarska, Slovinska nebo Černé Hory. Možná i do Polska," říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Očekává, že by ve druhé vlně mohla do poloviny prázdnin přibýt další místa. "A na začátku září, ve třetí vlně, samozřejmě podle toho, jak se bude koronavirová epidemie vyvíjet, by se už mohly objevovat i exotičtější destinace, jako jsou Spojené arabské emiráty, Dominikánská republika, Maledivy, Thajsko nebo Vietnam," dodává Papež.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD říká, že nejdále je v jednáních se Slovenskem a Rakouskem. Věří, že během několika týdnů by mělo být jasno, kdy se pro Čechy hranice otevřou. "Jednáme i s dalšími státy Evropské unie, není to jen Chorvatsko, ale i další země, kde se epidemiologická situace vyvíjí dobře, například v jihovýchodní Evropě je to Bulharsko, Řecko," připouští Petříček, že zemí by se pro turisty z Česka mohlo otevřít více.
Například Řecko nebo Chorvatsko už přímo řekly, že od 1. července se hodlají turistům otevřít. Budou si ale vybírat, koho na svoje území pustí. Česká diplomacie proto musí jednat s každou zemí zvlášť. I proto Petříček zatím nechce zveřejňovat konkrétní informace, za jakých okolností, kdy a kam by se mohlo cestovat. Byť doufá, že do věci se vloží i Evropská komise a představí nějaký balíček opatření týkající se cestování a turismu.
Češi ale mají podle zástupců cestovních kanceláří dobrou šanci, že se letos podívají do více zemí, protože patří co do počtu nakažených v Evropě k lepší polovině. Ke včerejšímu večeru připadalo na jeden milion obyvatel v Česku 765 nakažených.
Pro srovnání, v Itálii jich bylo 3649 a ve Španělsku 4841. Na druhou stranu, v několikrát zmíněném Chorvatsku 537, v Černé Hoře 521, v Bulharsku 284 a v Řecku jen 254. Právě v Chorvatsku nebo Řecku mohou být Češi vítaní hosté, protože si co do počtu nakažených vedou podstatně lépe než třeba Němci, kteří jsou jinak v těchto zemích nejčastější klientelou.
"Z Řecka registrujeme zájem. Věřím, že tam bude možné cestovat, protože situace je tam lepší než u nás, podařilo se jim to podchytit hned na začátku. Hodně pomohlo i to, že řada Řeků žije na ostrovech, které je snazší izolovat než pevninské území," říká mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Právě v cestování na ostrovy vidí šanci i ministr Petříček.
Minulou neděli v pořadu Partie v televizi Prima zmínil, že by Češi letos mohli vycestovat například i na Kanárské ostrovy, které sice spadají pod Španělsko, jsou na tom však co do vývoje epidemie podstatně lépe než pevninská část země.
Ještě lepšími statistikami se pak mohou pochlubit některé mimoevropské země, které patří k oblíbeným cílům českých turistů: v Egyptě připadá na jeden milion obyvatel 97 nakažených, v Tunisku jen 88.
"Právě z Tuniska se nám nabízejí, že mají o české turisty zájem. A ozývají se i méně obvyklé destinace, jako jsou třeba Gruzie nebo Albánie," říká Papež s tím, že cestování do těchto zemí vidí však až v pozdějších termínech, protože vládní politici chtějí v první řadě otevřít hranice mezi zeměmi z Evropské unie.
"Důležité je brát v potaz také možnost druhé vlny epidemie," říká Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj. I z tohoto důvodu budou podle něj pravděpodobně nejprve probíhat jednání a uvolňování opatření se zeměmi v rámci Evropy, jelikož z těchto zemí bude jednodušší v případě potřeby dopravit turisty zpět bezpečně domů.
"Vnímáme, že jsou to naši nejbližší spojenci, a také nechceme diplomacii zahlcovat požadavky. Je potřeba, aby dostala čas a klid na to, udělat dohody tak, aby klienti opravdu mohli do zemí cestovat bez testů a povinnosti karantény," uvědomuje si Papež.
Rostoucí optimismus cestovních kanceláří je patrný i na internetu. Například brněnská cestovní kancelář České kormidlo včera obesílala klienty s nabídkou červencových termínů zájezdů do Chorvatska, Fischer nabízí zájezdy do mnoha zemí už od 16. června.
"Chorvatsko v neděli 10. května otevřelo hranice bez omezení pro služební cesty a další důležité návštěvy. Očekáváme, že další uvolnění přijdou v následujících dnech a léto v Chorvatsku bude už v červenci bez omezení," říká mluvčí cestovní kanceláře České kormidlo Aleš Kotek.
"Víme, že do 15. června nebudeme moci pořádat žádné zájezdy, protože se nelétá. Co bude dál, na to čekáme. Věříme, že do některých destinací bude možné létat, i proto ponecháváme pozdější zájezdy v nabídce," říká Bezděk za cestovní kancelář Fischer.
S přispěním Davida Klimeše
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist