Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to včera řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta a analytici odhadovali, že v květnu stoupne na 3,6 procenta. Oficiální údaje Úřad práce ČR zveřejňuje dnes.
"Je potřeba říci, že já budu zítra (v pátek) prezentovat podrobná čísla o nezaměstnanosti za měsíc květen a nezaměstnanost za měsíc květen je 3,56 procenta," řekla Maláčová poslancům. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti v květnu je mírnější než v dubnu. Tehdy nezaměstnanost podle údajů Úřadu práce ČR vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta. V dubnu bylo v Česku bez práce 254 tisíc lidí, což bylo nejvíce od března 2018. Podle těchto čísel tak v květnu na úřadech práce přibylo dalších zhruba 9500 lidí.
Čísla k nezaměstnanosti za květen jsou podle Maláčové velmi slušná. "Nemyslíme si, že to tak zůstane. Experti a ekonomové nám říkají − a my si myslíme, že se ty prognózy naplní, že program Antivirus zafungoval a daří se nám ten problém měsíc po měsíci odsouvat," míní ministryně. Podle údajů, které ministerstvo zveřejnilo v úterý, ale každá dvanáctá firma, jež žádala o příspěvky na náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus a poslala úřadu práce vyúčtování, nedostala peníze za březen. Za duben je pak nemá desetina podniků. Ministerstvo opakovaně uvádělo, že ve vyúčtováních jsou chyby a vyřizování trvá déle.
3,56 procenta
byla v květnu míra nezaměstnanosti v Česku podle údajů Úřadu práce ČR. Oproti dubnu jde o mírný nárůst o 0,15 procentního bodu.
Analytici, které v tomto týdnu oslovila ČTK, přisuzují poměrně mírný nárůst nezaměstnanosti tomu, že se rozjely některé sezonní práce, a vládním opatřením na udržení zaměstnanosti.
"Růst nezaměstnanosti zůstal s ohledem na hloubku koronakrize velmi mírný, což je důsledek snížení počtu zahraničních pracovníků − těch, kteří se do nezaměstnaných nezapočítávají −, vládních opatření na udržení zaměstnanosti a sezonních vlivů," uvedl například hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
V dalších měsících bude nezaměstnanost zřejmě dále růst. Například analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák řekl, že ve druhé polovině roku zamíří nad pět procent.
Maláčová uvedla, že je nutné ve vládě diskutovat o tom, jak řešit situaci, pokud by strukturální nezaměstnanost vzrostla na deset procent a k tomu by se přidala případná druhá vlna epidemie. "Bohužel až léto, spíše měsíc září, nám ukáže, jak na tom skutečně budeme," řekla.
Je také otázka, jak se v květnu změnila nabídka volných míst. V dubnu jich meziměsíčně ubylo zhruba 9500, přibližně na 333 tisíc. Situace kolem koronaviru ale zároveň vyvolala větší poptávku po některých profesích. Zaměstnavatelé hledali nové zaměstnance například v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist