Mnoho měst v Česku čelí masivnímu úniku vody. Zcela mimořádná situace je například v Opočně. Nejméně třetina vody tam po vyčerpání z podzemí mizí z trubek zcela bez užitku.
Podle vládní zprávy o životním prostředí za rok 2018 dosáhly ztráty vody v českých vodovodech kvůli haváriím a únikům 15,8 procenta z množství vyprodukované vody, o rok dříve to bylo 16,4 procenta. Od roku 2000, kdy průměrný podíl promarněné vody činil 25,2 procenta, se číslo výrazně snížilo. Například Pražské vodovody a kanalizace se za loňský rok chlubí historicky nejnižším číslem 12,5 procenta, přičemž ještě v roce 1996 to bylo 43 procent.
"Ke snížení ztrát přispěl pravidelný monitoring vodovodní sítě, včetně průběžného vyhodnocování ztrát v zásobních pásmech," říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace společnosti Veolia ČR. Ta pražský podnik, provozující více než tři a půl tisíce kilometrů dlouhou síť, z více než poloviny vlastní (spolu s městem). Ani pravidelné prověrky ale nezamezily haváriím, z nichž nejznámější v roce 2015 vyústila v otravu více než 4000 lidí. Dostala se k nim voda kontaminovaná bakteriemi a viry. Poslední případy havárií, například u hotelu Olšanka, pod Jižní spojkou nebo na Vinohradech, potrápily Pražany v druhé polovině května.
Mezi deseti a dvaceti procenty ztrát se pohybuje i řada dalších větších českých vodárenských podniků. Mezi ty úspěšnější, s hodnotami atakujícími deset procent, jsou například Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, Brněnské vodárny a kanalizace či společnost Královéhradecká provozní. Z trubek se ale i tak v celém Česku předloni ztratilo 95 milionů kubíků vody zhruba za osm miliard korun.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.