Každý, kdo kdy podával nějaké přiznání k dani − a je jedno, jestli z příjmů, z vlastnictví nemovitosti či je plátcem DPH −, ví, že si musí hlídat termín, dokdy je nutné daň přiznat a odvést. Žádný pardon daňová správa nezná. Za každý den prodlení podle daňového řádu následuje penále. Když se podnikatel opozdí s podáním kontrolního hlášení, následuje okamžitá sankce. Stejně tak když přizná daně na papíře, místo aby je poslal elektronicky přes datovou schránku − pokud ji musí mít ze zákona. Berňák je nelítostný, na všechny podnikatele se preventivně dívá jako na sprosté podezřelé. Do jisté míry má pravdu. Daně se platit musí a pokuty a penále jsou nejjednodušším způsobem, jak přinutit daňové poplatníky k poslušnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se