První českou plničku vodíku zřídil v Neratovicích výzkumný ústav ÚJV Řež pro experimentální vodíkový autobus, který potom jezdil pro městský dopravní podnik. Středočeské město je tak už deset let jediným místem, kde se dá v Česku natankovat vodík.
Po zdejších silnicích dosud nejezdí ani žádné vodíkové auto − na rozdíl asi od tisícovky elektromobilů, jejichž masivní výrobu chystají od příštího roku rozjet evropské automobilky včetně mladoboleslavské Škody Auto.
Tlačí je k tomu přísné emisní normy pro nové vozy.
Auta jsou ovšem jen příkladem mnohostranných možností, jak vodík v budoucnu využít.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









