První českou plničku vodíku zřídil v Neratovicích výzkumný ústav ÚJV Řež pro experimentální vodíkový autobus, který potom jezdil pro městský dopravní podnik. Středočeské město je tak už deset let jediným místem, kde se dá v Česku natankovat vodík.

Po zdejších silnicích dosud nejezdí ani žádné vodíkové auto − na rozdíl asi od tisícovky elektromobilů, jejichž masivní výrobu chystají od příštího roku rozjet evropské automobilky včetně mladoboleslavské Škody Auto.

Tlačí je k tomu přísné emisní normy pro nové vozy.

Auta jsou ovšem jen příkladem mnohostranných možností, jak vodík v budoucnu využít.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se