Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil odjel Tchaj-wan v době, kdy je k ostrovu upřena velká mezinárodní pozornost kvůli globálnímu soupeření mezi USA a Čínou. Česká republika tak po dlouhé době vysílá diplomatický signál, který je vnímán globálně a navazuje na tradici prezidenta Václava Havla, kdy Praha hrála vyšší diplomatickou ligu, než by odpovídalo její velikosti, možnostem a schopnostem.
Vystrčil na briefingu před odletem řekl, že je rád, že se cestu podařilo zorganizovat a že se na Tchaj-wan těší. "A to, že vás novináře teď vítám na Letišti Václava Havla, je pro tuhle cestu symbolický název," dodal. Také popřel tvrzení listu Global Times, za kterým stojí čínská komunistická vláda, že cestu na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy americké. "Považuji to za hloupost," řekl. Na Tchaj-wanu přistál v neděli ráno středoevropského času, na místě ho přivítal tamní ministr zahraničí Jaushieh Joseph Wu.
Senátní delegace vedená předsedou @Vystrcil_Milos má za sebou #letsvobody ✌🏽Na letišti v Tchaj-peji senátory uvítal ministr zahraničí Jaushieh Joseph Wu @MOFA_Taiwan. pic.twitter.com/afXfLbKKC5
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) August 30, 2020
Na Tchaj-wan s Vystrčilem přiletěl například pražský primátor Zdeněk Hřib, sedm senátorů včetně prvního místopředsedy horní komory Parlamentu Jiřího Růžičky nebo předsedy senátního zahraničního výboru Pavla Fischera. České podnikatele reprezentují zástupci 36 firem. Za vědeckou a univerzitní sféru přicestovali například místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance.
"Účely cesty jsou tři. Budeme se snažit podpořit naše podnikatele v tom, aby navázali dobré obchodní kontakty, uzavřeli zajímavé kontrakty a tím došlo ke zlepšení konkurenceschopnosti naší ekonomiky, a to jak z hlediska exportu na Taiwan, tak z pohledu zvýšení taiwanských investic v České republice," uvedl Vystrčil. Jednat chce s velkými tchajwanskými firmami, které chtějí v Česku působit. V programu má například setkání se zástupci tchajwanských aerolinek China Airlines nebo s firmou Acer.
"Zároveň se budeme snažit navázat vědecko-technologickou spolupráci a spolupráci v oblasti inovací, proto nás doprovází i zástupci akademické sféry a vysokých škol. Rovněž tak proběhne debata o kulturní výměně," dodal Vystrčil.
Vystrčila v neděli pozval na večeři tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. V souvislosti s protikoronavirovými opatřeními se české delegaci omluvil za omezení, která ji čekají. Poukázal na dřívější špatnou zkušenost Tchaj-wanu s onemocněním SARS.
Vystrčil na setkání řekl, že na české i tchajwanské straně muselo "hodně lidí udělat hodně činů", aby se cesta mohla uskutečnit. Označil ji za historickou návštěvu. Nikdy mu podle něj nepřišlo tolik emailů jako při odletu na Tchaj-wan. Jeden z pisatelů cestu označil za "let svobody". "Svoboda je nejcennější, co máme, a když budeme při naší návštěvě úspěšní, tak ji posílíme," řekl předseda Senátu v projevu před tchajwanskými hostiteli i členy české delegace.
Tchaj-wanu poděkoval za pomoc ČR na začátku koronavirové pandemie. Podotkl, že při vystupování z letadla měl se ženou na obličeji roušky, které pochází z daru Tchaj-wanu do ČR. Nalepili si na ně českou vlajku. "Bylo to poděkování Česka Tchaj-wanu," řekl.
Návštěvy nejvyšších vládních činitelů z EU nejsou na Tchaj-wanu vůbec obvyklé kvůli obavám z nelibé reakce Číny. Česká návštěva by mohla dát příklad i jiným demokraciím: v době zvýšeného tlaku Pekingu na Tchaj-pej a oslabování liberální demokracie ve světě je možné se navzájem takovými návštěvami podpořit.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.