Místní zprostředkovatelé ze začátku říkali, že všechno je možné. Ale pak to zkusili a spousta lidí s nimi přestala komunikovat, když zjistili, že by po setkání s námi museli dodržovat nějaká karanténní opatření," vypráví v tchajpejském hotelu Petr Mácha ze společnosti Bohemia Interactive Simulations, která vyvíjí vojenské simulace. "V pondělí jedu na ministerstvo obrany a teprve zjistím, co dál."
Mácha je jedním ze zástupců takřka čtyřiceti českých firem, kteří se připojili k předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi a od včerejška se účastní šestidenní cesty na Tchaj-wan. Od prvních chvil je zřejmé, že tato návštěva je v několika ohledech výjimečná. Byznysově i politicky.
Pokud jde o byznys, jeho rozvíjení přímo na místě komplikují přísná opatření proti šíření covidu-19.
Členové delegace nesmějí mimo oficiální program opustit hotel v centru Tchaj-peje, v němž jsou od ostatních hostů odděleni v několika patrech červenými páskami. A místní, kteří přijdou s kýmkoli z české delegace do styku, mají důrazně doporučeno, aby následně nastoupili i s příbuznými do čtrnáctidenní karantény, nebo alespoň dbali zvýšené opatrnosti. I kvůli tomu mnozí členové delegace do poslední chvíle nevědí, kdy a s kým se během mise setkají.
Přesto Mácha ani nikdo z jeho kolegů nedávají najevo, že by mise litovali. "Tady jde o něco víc než jen možný obchod," říká s tím, že cesta je vyjádřením podpory této zemi navzdory nesouhlasu Číny. A šéf Česko-taiwanské obchodní komory Pavel Diviš na účastníky při neformálním večerním setkání apeluje, že i kdyby bezprostředně nedojednali velké obchody, cesta je už teď událostí, na kterou se bude vzpomínat a může otvírat obchodníkům dveře i za deset let.
"Ani pro Tchajwance to není vůbec jednoduché. Je to demokratická země a musíme vnímat, že tak, jako je tady pravice, která je u moci a naši cestu podporuje, je tu opozice, často sympatizující s Čínou, která má jiný názor. A ta opozice vládu sežere, když uděláme jedinou chybu," upozorňuje Diviš členy delegace například na to, aby měli po celou dobu programu nasazené roušky. V opatřeních jdou Tchajwanci tak daleko, že v jediném baru pětihvězdičkového hotelu nemají jiný alkoholický nápoj než pivo, aby se hosté příliš nevymkli kontrole.
Za návštěvu Tchaj-wanu zaplatíte vysokou cenu, vzkazuje Čína. Nemístné a nepatřičné, uvedl Babiš
Předseda Senátu je teprve druhým ústavním činitelem některého ze států EU, jenž sem v posledních letech oficiálně zavítal. I kvůli složitým vztahům s Čínou, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a léta blokuje jeho snahu stát se součástí OSN, se většina světových státníků při oficiálních návštěvách ostrovu vyhýbá. Čínské velvyslanectví v Praze včera misi odsoudilo se slovy, že se Vystrčil "dopustil vážného vměšování do vnitřních záležitostí Číny, vážně porušil národní suverenitu a územní celistvost a vážně porušil základní principy mezinárodních vztahů a politické závazky bilaterálních vztahů". Předsedu Senátu kritizovali i někteří čeští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem či ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem. Misi podpořila naopak opoziční ODS či nedávno americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Částečnou kritiku z domova Vystrčilovi po příjezdu vynahrazuje to, jak velké pozornosti se mu na Tchaj-wanu dostává. Jen na letišti v hlavním městě Tchaj-peji ho včera dopoledne místního času po třináctihodinovém letu vyhlížely desítky novinářů a tchajwanský ministr zahraničních věcí Joseph Wu. Během příštích dní se pak Vystrčil setká i s tchajwanskou prezidentkou nebo s předsedou vlády.
I tady budou platit přísná pravidla − ale díky důležitosti návštěvy přece jen trochu zmírněná. "Opozice a část novinářů čeká na jakékoli zaváhání. Stačilo, aby někdo šel po hotelové chodbě bez roušky, třeba si jen během večeře odskočil dvacet metrů na toaletu, hned ho natočili a využili toho," říká člen delegace, senátor Pavel Štohl. A ministr zahraničí Wu už dříve popisoval, že jeho vláda musela kvůli cestě udělat několik výjimek. "Platí předpis ministerstva zdravotnictví, že každý člověk, který přijede ze zahraničí, musí na 14 dní do karantény. Ale to by samozřejmě pro vaši delegaci nebylo možné, tak se snažíme dělat, co můžeme," vysvětloval Wu.
"Oni nám v podstatě tu karanténu odpustili a teď si to musí před místními, kteří jsou velmi opatrní a disciplinovaní, obhájit," říká Diviš. Hlavně díky této disciplinovanosti se Tchaj-wanu s téměř 24 miliony obyvatel daří držet počet nakažených koronavirem už několik měsíců pod 500. Stejný počet přitom v Česku přibyl jen za poslední dva dny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist