Krátce před začátkem videokonference lídrů institucí Evropské unie s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem podepsaly obě strany dohodu, která zajišťuje ochranu stovky potravinářských a zemědělských produktů typických pro jednotlivé země. Mezi geograficky chráněnými názvy budou například parmská šunka, irská whiskey nebo řecký sýr feta. Z Česka jsou na dohodnutém seznamu českobudějovické pivo a žatecký chmel.
Po videokonferenci řekl předseda Evropské rady Charles Michel, že obchodní vztahy Evropské unie s Čínou mohou být motorem zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19, musí však být férovější a vyváženější. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí Čína přestat klást evropským firmám překážky v přístupu na svůj trh. Koneckonců k tomu se zavázala, když v roce 2001 vstoupila do Světové obchodní organizace.
"Evropa musí být hráčem, ne hřištěm," řekl Michel zhruba po dvouhodinovém jednání, jež bylo náhražkou za summit, který se původně měl konat v Lipsku, ale byl zrušen kvůli koronavirové nákaze.
Obě strany původně chtěly letos uzavřít významnou investiční dohodu, o níž jednají již šestým rokem. I kvůli pandemii se však vyjednávání dále protáhla a ani pondělí jejich rozuzlení nepřiblížilo.
Lídři unijních institucí dávají najevo, že podpis investiční dohody připadá v úvahu jen tehdy, pokud Čína změní svůj přístup například v otázce státní podpory svých firem.
"Čína nás musí přesvědčit, že stojí za to investiční dohodu uzavřít," poznamenala šéfka unijní exekutivy. Přes určitá sblížení podle ní zůstávají stále nevyřešené dvě zásadní otázky. Jednou z nich je přístup unijních firem na čínský trh, druhou pak ekologická udržitelnost investic.
Evropské firmy čelí "příliš mnoha překážkám", což by unie chtěla změnit zvláště v klíčových odvětvích nových technologií či dopravy, prohlásila von der Leyenová.
Virtuální summit EU−Čína přinesl podle německého listu Handelsblatt velké zklamání. "Evropa by měla vůči Číně ve své politice přitvrdit a řídit se v tomto ohledu příkladem USA," míní Jürgen Matthias z německého hospodářského ústavu IW. Členové EU musí přísněji kontrolovat akvizice čínských investorů na starém kontinentu, nedopouštět, aby z evropských firem unikalo do Číny cenné know-how.
"Doporučuji, aby Evropská unie postupovala ve spolupráci s USA vůči Číně razantněji a důsledně vyžadovala na Pekingu reciprocitu," říká německý expert a dodává, že pokud se Čína nepodřídí férovým pravidlům mezinárodního obchodu, pak by měly evropské firmy zmírnit svoji závislost na jejím trhu.
Čína je druhým největším obchodním partnerem EU hned po USA. Z Evropské unie se loni vyvezlo zboží za 198,3 miliardy eur (asi 5,4 bilionu korun) proti 77 miliardám v roce 2009. Avšak dovoz z Číny v uvedeném srovnání stoupl ze 185 miliard na 362 miliard eur.
Za krok správným směrem označil Michel podpis dohody o ochraně stovky geograficky unikátních potravinářských a zemědělských produktů. Ta by měla snížit ztráty řady evropských výrobců prodávajících své zboží na čínském trhu. Čína byla loni po Británii a Spojených státech třetím největším příjemcem exportu potravinářského a zemědělského zboží z 27 unijních zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist