České veřejné finance se propadají do hlubokých schodků, z nichž se za našich životů už zřejmě nezvednou. Vedle covidu a rušení superhrubé mzdy budeme muset v delším období financovat přechod na zelenou ekonomiku a kolabující penzijní systém. Podle základního scénáře Národní rozpočtové rady dosáhne v roce 2070 náš dluh až trojnásobku ročního výkonu ekonomiky, v poměru k HDP tedy téměř desetinásobku dluhu k 1. lednu 2020. A to prosím druhou vlnu covidu a rušení superhrubé mzdy ještě scénář nebral v úvahu.

Dluh nemůže růst do nebe

Gigantické výdaje, jež nás čekají, můžeme řešit čtyřmi způsoby: vedle vydání dalších dluhopisů je to zvýšení daní, tištění peněz nebo státní bankrot v situaci, kdy už se nevyplatí dluh splácet.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

11.11.2020 12:00
a není lepší se držet zavedených pořádků? neměla by být činnost centrální banky v oblasti investic nezávislá na tom, kolik se vláda zrovna zadlužila? nejsou to náhodou dvě různé věci, ta správa rezerv a fiskální politika? nebo že by se už národohospodáři pomátli? očekávaný výnos z devizových rezerv a jejich rizikový profil lze asi stanovit různě, tomu lze rozumět, ale proč respektovaný ekonom navrhuje parametry upravit podle toho, jestli vláda daruje důchodcům 5000, zavádí veřejnou dopravu pro polovinu populace zdarma nebo kompenzuje tržby hospodským, to je nějaké divné. a k splácení dluhů asi tolik: všichni ví, že dnešní dluh není nic jiného než budoucí daně, které stát vybere a z nich splatí dluh (teda pokud nenajdeme ropu nebo nerozprodáme státní majetek). a pokud nevěříme v konec světa, tak daně se budou platit zřejmě nekonečně dlouho (alespoň tak dlouho, dokud nebude konec světa), takže i kdyby se vybrala byť jen jedna koruna (a tedy se daně nenavyšovaly) na daních ročně, tak 1 krát nekonečno je stále nekonečno a tedy můžeme mít dluh nekonečno. teda do doby, dokud jej bude někdo kupovat. a je otázkou, zda bude poptávka po dluhu české republiky vyšší, když investor zjistí, že centrální banka investuje své prostředky podle toho, kam vláda zrovna posílá příspěvky ze státního rozpočtu. já osobně si myslím, že investor by začal být velmi obezřetný. ale uznávaný ekonom pravda nejsem.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru