Alespoň ve společenských vědách jsme dlouho hledali, jak myslet "outside the box". Slyšel jsem to mnohokrát v byznysovém kontextu a ostatně také v mnoha jiných. V politice se každá strana snaží psát svůj program tak, aby oslovil voliče s něčím jiným, s něčím novým. Ostatně o snaze najít nějakého politického mesiáše, který by nás spojil, vystihl, nadchl a něco zásadního změnil, již bylo též napsáno mnoho a mnoho řádků.

Zbavit se zbytečností

Teď nám změnu téměř všeho nadiktovala realita samotná. Covid a ekonomická opatření nás prostě dokopaly k tomu, myslet jinak. Nemáme ani na výběr. Zejména byznys nyní musí fungovat úplně jinak, úplně nově. Když jsem pracoval na ministerstvu financí a měl částečně na starosti jeho zefektivnění a přeorganizování, kolikrát jsem si tenkrát říkal, že by bylo nejlepší všechno zbourat, vysypat sírou a začít znova, na zelené louce – a vše postavit úplně jinak. Nyní máme jedinečnou příležitost zbavit se zbytečného, otřepat se od zbytečné byrokracie nejen státní, ale i podnikové, která je právě od té státní často odvislá. To by měla být práce ministrů: starat se zejména o to, aby fungoval úřad, aby neobtěžoval a stál co možná nejméně v cestě podnikání a života.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jakub Smutný 05.03.2021 08:17
zbavit se zbytečností ano. Ovšem nejen domácí veteše ve stylu Marie Kondo, ale i té mentální. Což je výrazně složitější. Jak úřady, tak korporáty se budou držet zažitých mentálních vzorců (ne všechny tedy). Při své práci jsem v kontaktu se státní správou a je to rok od roku horší. Ani ted nevidím posun. Digitalizovat, změnit procesy a určitou část lidí vyházet. Ale k tomu není vůle, je to nepopulární, složité a jsou to voliči. Myšlenka zbavit se zbytečností a učit se nové věci bude také fungovat jen u části společnosti, jež je z hlediska základních potřeb saturovaná a má práci. Je zde celá řada lidí, jež na toto nebudou mít čas a ani pomyšlení a finanční prostředky (krachující živnostníci, matky samoživitelky atd.) a tito mají jiné starosti než se mentálně přenastavovat. Naše společnost potřebuje kvalitní vzdělávání, podporu kreativního myšlení, kritického uvažování, změnu ekonomiky z montoven na výrobky s přidanou hodnotou (jinak nás New Green Deal dožene), investice do infrastruktury a překonat štěpící linie (regionální i socio-ekonomické).
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru