Německý koncern Volkswagen chystá v Evropě investice v řádech desítek miliard eur do výstavby několika továren na výrobu baterií. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) HN potvrdil, že vláda s největším výrobcem aut v Evropě jedná o tom, aby jeden ze závodů vznikl v Česku.

"Jednáme o tom intenzivně, váže se to na projekt Gigafactory ČEZ, který považuji za jednu z priorit a klíčovou investici v dalších letech. Tato příležitost nám nesmí uniknout, sledujeme tam i vazbu na těžbu lithia, byť to není podmínkou, ale byl by to výborný řetězec. Rozhodnout chceme v tomto roce, jsme od ČEZ pravidelně informováni a buď já, nebo lidé z týmu ministerstva průmyslu jsme u jednání s potenciálními klíčovými investory vznikajícího konsorcia," řekl HN Havlíček.

Také Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, potvrdila, že je připravena se na případné výstavbě továrny podílet. "Koncern Volkswagen v pondělí oznámil, že do roku 2030 vybuduje v Evropě spolu s partnery šest takzvaných gigatováren. Doposud nebylo rozhodnuto o žádných jiných lokalitách než Salzgitter v Německu a Skellefteå ve Švédsku. Další rozhodnutí budou přijata po důkladných jednáních se všemi odpovědnými partnery ze soukromého i veřejného sektoru v různých zemích,“ řekl předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer.

„Pokud jde o Českou republiku – Škoda Auto je připravena se do projektu zapojit,“ uvedl Schäfer pro HN.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se