Návrh na zavedení povinného podílu českých potravin na pultech obchodů patří k tomu nejhoršímu, co se v Poslanecké sněmovně v posledních letech vylíhlo. „To by mi musela ruka upadnout, abych něco takového podpořil. Je to asi největší hovadina, kterou ve sněmovně kdy vymysleli,“ řekl o návrhu právník a senátor Václav Láska.
Přináším krátký souhrn argumentů, proč má bohužel pravdu a proč tímto návrhem škodíme především sami sobě.

Evropa jsme my

Zaprvé, neexistuje nic jako česká potravinová soběstačnost. Pohybujeme se totiž na jednotném vnitřním trhu Evropské unie, který je zakódován hluboko v naší hospodářské DNA a naše dnešní prosperita s ním bez nadsázky stojí a padá. Těžíme z toho, že náš průmysl má otevřené dveře do celé Evropy, a na druhé straně i z konkurence, které musí čelit všichni naši výrobci včetně zemědělců.

Nářek nad tím, že produkce českých zemědělců pokryje jen 38 procent naší spotřeby vepřového masa, čtvrtinu kedluben a méně než deset procent našich nákupů kapusty, je tedy absurdní. Ondřej Houska v Hospodářských novinách to správně přirovnává k situaci, kdy by Němci začali ve své zemi požadovat povinné kvóty na prodej aut vyrobených v Německu. Taková opatření jsou diskriminační. Ničí vnitřní trh, ze kterého žijeme, a Evropská komise je proto netoleruje.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.