Patria o muerte, tedy Vlast, nebo smrt, je nejznámějším heslem kubánské revoluce. Na ostrově je všude. Objevuje se na plakátech, na zdech nebo ve státním tisku. Cizinci si ho mohou odvézt zvěčněné na suvenýrech. A málokdo má odvahu ho zpochybnit. Přesto se kritici místního autoritativního levicového režimu našli. Skupina kubánských raperů nahrála song s názvem Patria y vida, tedy Vlast a život, který je hlasitou obžalobou režimu.

„Už žádné lži, moji lidé si žádají svobodu, už žádné doktríny. Už nekřičíme vlast, nebo smrt, ale vlast a život,” rapují Kubánci ve skladbě, která na „ostrově svobody“ vyvolala rozruch. Na YouTube má přes 3,7 milionu zhlédnutí.

Rapery podpořila i česká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO). „Píseň vzbuzuje emoce, oslovuje hodně lidí, všímají si jí i zahraniční média. Upřímně bych Kubáncům přála, aby se stala písní změny,” uvedla pro HN. Otázce lidských práv na Kubě se dlouhodobě věnuje a protestní videoklip sdílela na Twitteru. „Neváhala jsem se zapojit se do zviditelnění skladby v Evropě,“ prohlásila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se