Bývalý estonský politik a podnikatel Kalev Kallemets založil svérázný start-up. Společnost Fermi Energia má připravit a provést stavbu první jaderné elektrárny v malé baltské zemi. Základem má být některý z dnes vyvíjených malých modulárních reaktorů do výkonu 300 megawattů. Takový zdroj by například pokryl asi třetinu spotřeby Prahy. Podmínkou je, aby byl výrobce ze spolehlivé země, kolem jejíž certifikace nebudou panovat pochybnosti. „Ani ruský, ani čínský není přijatelný, jejich certifikace není transparentní. Buďme přece dospělí,“ řekl v rozhovoru pro HN Kallemets, který je nyní ředitelem nové firmy a jedním z hlavních akcionářů.

K nápadu na projekt, který by měly financovat soukromé i státní peníze, ho přivedla jednoduchá úvaha. Estonsko je ve výrobě energie závislé na poměrně unikátním zdroji, ropných břidlicích. Jejich dopad na životní prostředí je ale srovnatelný s hnědým uhlím a cena emisních povolenek míří nyní vysoko. „Vláda rozhodla o ukončení výroby z ropných břidlic do roku 2035. Ve skutečnosti to bude kvůli ceně povolenek mnohem dřív, takže je potřeba řešit zdroje energie,“ shrnuje 42letý byznysmen základní úvahu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.