Čím dál častěji se lze dočíst, že musíme vydržet do Velikonoc, do konce dubna nebo až budeme proočkovaní, ale prostě vydržet. A pak... a pak se, jak doufáme, všechno vrátí do normálu. Ale nevrátí. Představa, že musíme zatnout zuby a překonat tohle slzavé údolí a pak už bude všechno jako dřív, je mylná. A hlavně je škodlivá, protože vede k nesprávnému chování a snižuje šanci na lepší život teď i po skončení koronakrize.

My dnes totiž jen doufáme, že celá koronavirová krize už brzy skončí, ve skutečnosti ale vůbec nevíme kdy. A klidně to může trvat ještě další rok či dva. Vždyť si vzpomeňte, jak už loni v červenci jsme měli pocit, že je konec. Pak si někteří mysleli – a snad i vláda –, že konec bude o Vánocích. A máme březen a konec je stále nejistý. Může přijít nová mutace, nový virus, jiné překvapení.

Je čas přemýšlet o změně

Co je ale důležité, až ta krize přece jen jednou skončí, svět určitě nebude jako dřív. Spousta věcí se změní v práci, doma, ve školách. V životě. Mnoho podniků, které nyní drží nad vodou jen dotace, zkrachuje. Těžko si představit, že bude obnovena činnost všech živnostníků, cestovek, hotelů, restaurací či mnoha jiných podniků, kterým teď chybí zakázky. Lidé totiž změnili své návyky a nikdo neví, zda se vrátí ke svým zvykům „před koronou“. Mnozí začali vařit, péct, cvičit doma a našli v tom zalíbení, pořídili si psy a kočky. Při cestování budou lidé opatrnější apod. Jistě se trvale zvýší podíl práce z domova, více se budou využívat vyzkoušené benefity výpočetní a komunikační techniky. Změní se mnoho aspektů mezilidských vztahů, neboť dlouhodobé odloučení, nebo naopak společné trávení času mnohdy vztahy utužilo, jinde naopak zcela rozvrátilo. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jiřina Jirešová 22.03.2021 12:55
Bezprostředně se nezmění (skoro) nic, to už je teď víceméně jasné. O něco málo se zvýší podíl e-commerce, o pár procent víc lidí bude pracovat z domu, o pár procent víc důchodců se naučí používat platební karty. Ale to je tak všechno. Některé firmy samozřejmě mezitím budou postupně posilovat robotizaci, čímž se o trochu urychlí trend, který existoval už před pandemií. (Post) moderní společnost má navíc velmi krátkou historickou paměť. Za 5 let si už na pandemii skoro nikdo nevzpomene.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru