Omezené možnosti cestování do zahraničí i domácího vyžití dělají z Čechů opět chataře a chalupáře. Fenomén populární především v dobách normalizace se začal vracet již v uplynulých letech, pandemie koronaviru ale zájem o rekreační nemovitosti ještě umocnila. Podle projektu Atlas cen, který sleduje data z katastrálních úřadů, se loni prodalo 6630 chat a chalup, tedy meziročně asi o 13 procent více. A protože je o ně větší zájem, zdražují – jejich průměrná cena narostla meziročně téměř o 18 procent. Podobně zdražují i další nemovitosti, u chat ale takový růst v letech před pandemií nebyl obvyklý.

„Byl jsem se podívat na nemovitost v Jablonném v Podještědí, tedy v atraktivní lokalitě nedaleko sjezdovek i hranic s Německem. Majitelka v inzerátu uváděla cenu 1,7 milionu korun, když jsem přijel, byl jsem už pátý zájemce ten den a nejvyšší nabídka byla 2,2 milionu. Nakonec se cena vyšplhala na 2,7 milionu,“ uvádí podnikatel Adam Dvořák, který v posledních měsících sháněl chatu na investici. Dodává přitom, že chata nebyla v nejlepším stavu a bylo by třeba odhadem ještě další zhruba milion a půl utratit za rekonstrukci.

„Je obrovská poptávka po všech typech rekreačních nemovitostí, ať už jde o chaty a chalupy nebo rekreační apartmány. Dokonce se skvěle prodávají i pozemky a zahradní domky v zahrádkářských koloniích, zejména v okolí velkých měst jako Praha, Brno nebo Plzeň,“ říká majitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se