Ještě předtím, než pracovali lidé, pracovali bohové. V potu, v bojích a intrikách, v krvi a v nečekaných, chaotických, ba i nesmyslných krocích se tvořilo stvoření. Aspoň dle starších náboženství, než je víra židovská, třeba dle Enúma eliš, babylonských tabletů stvoření, to tak bylo. V Enúma eliš neměli být lidé cílem a korunou stvoření (jako tomu je v starozákonní Genesis), byli stvořeni jaksi bokem a s jedním jediným úkolem: pracovat místo bohů.

V Genesis tvoří Bůh slovy, tvoření je básní, nikoli bojem či namáhavou prací. Bůh řekne – a stane se tak. Bůh tvoří slovem a realita se pak bez boje přizpůsobí příkazu. Člověk není stvořen s cílem pracovat, ihned po jeho stvoření nastává veliký odpočinek, boží šábes, a člověk je postaven již do hotové zahrady, která sama plodí. Adam sice má co dělat (pojmenovávání zvířat), ale je to práce tvořivá, intelektuální.

Pro tehdejší náboženství – založené na práci jako smyslu lidského života – přichází judaismus s novinkou, s tím, že nejvyšším stavem stvoření je klid šábesového dne. Bůh si stvořil lidi pro vztah k hotové zahradě, nikoli jako pracovní sílu. To v té době muselo pro okolní náboženství znít jako čirá hereze, hereze proti jejich největší svátosti: práci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.