New York Times 4. února 1931 předpovídaly zvláštní úkaz: „Sovětský svaz zažije v příštích několika letech přistěhovaleckou vlnu srovnatelnou s přílivem do Spojených států v desetiletí před světovou válkou…“ Překvapivě znějící věštba se ukázala poněkud nadsazená. Američanů, kteří se rozhodli hledat své štěstí ve Stalinově říši, byly nakonec jednotky tisíc, zatímco New York Times odhadovaly až na dva miliony ročně.

Jak se to mohlo přihodit? Na začátku 30. let minulého století tu byly důsledky hospodářské krize, kdy v USA nezaměstnanost postihla čtvrtinu obyvatelstva, takže počet lidí bez práce dosáhl takřka 13 milionů. Někteří z nich se rozhodli vydat do státu, který sliboval, že je první, kde dělníci vládnou. Příběh těchto Američanů je temný, to, jak se k nim sovětský režim zachoval, děsivé a možná ještě horší bylo, jak se k těmto občanům Spojených států po léta stavěla jejich vlast ztělesněná vedením velvyslanectví USA.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.