Americký internetový prodejce Amazon koupí za 8,45 miliardy dolarů (175,8 miliardy korun) věhlasné hollywoodské studio MGM.  Získá tak pro svoji streamovací službu řadu filmů i televizních seriálů. V internetové televizi Amazon Prime Video se tak brzy objeví filmy s Jamesem Bondem, Rockym, Růžovým panterem nebo historický velkofilm Ben Hur.

Pro streamingovou službu Amazon Prime Video úspěšné uzavření obchodu znamená značné posílení v sílícím konkurenčním boji. Streamingových služeb, jako jsou Netflix, Disney+ či HBO, přibývá a v rozhodování, kterou z nich si předplatit, zajímá diváky právě kvalita a šíře nabízených pořadů. Obliba tohoto způsobu sledování obsahu v posledních letech výrazně roste, a to na úkor přípojek kabelových televizí a satelitního vysílání. 

Studia MGM, pověstná úvodní znělkou se lvem Leem, stojí i za filmy o Jamesi Bondovi nebo v současnosti populárním seriálem Příběh služebnice. Do jeho portfolia patří i klenoty ze zlatého věku Hollywoodu, mezi jinými zmiňovaný Ben Hur nebo Čaroděj ze země Oz. 

Amazon Prime Video už teď patří mezi největší hráče na americkém i globálním trhu. Využívá ji většina z více než 200 milionů předplatitelů služby Amazon Prime. Pro Amazon jsou média stále ještě poměrně malou, avšak rychle rostoucí částí celého technologického impéria. Loni investoval do hudebního, televizního a filmového obsahu 11 miliard dolarů, o 40 procent více než v předešlém roce.

Pro srovnání, lídr trhu Netflix má 208 milionů předplatitelů. Rostoucí internetová televize Disney+, která by letos měla dorazit oficiálně i do Česka, má přes 100 milionů platících diváků. Kanály HBO a HBO Max, které spadají pod WarnerMedia, mají aktuálně globálně kolem 64 milionů předplatitelů. Streamovací služba Discovery+ jich má přibližně 15 milionů. Kanály jako Discovery Channel či Animal Planet, patřící společnosti Discovery, sleduje kolem 88 milionů amerických domácností.

Začátky společnosti MGM spadají do roku 1920, tedy ještě do éry němého filmu. Filmový distributor Marcus Loew tehdy koupil společnost Metro Pictures. O čtyři roky později se Loewova firma spojila s Goldwyn Pictures. Následně ještě do party přibyla studia Louis B. Mayer Pictures. A právě Mayer vedl filmovou společnost dalších pětadvacet let. Na vrcholu byla studia ve 30. a 40. letech a v období zlatého věku Hollywoodu měla pod smlouvou řadu slavných herců. Šlo o hvězdy jako Greta Garbo, Clark Gable, Katharine Hepburnová, Spencer Tracy, Judy Garlandová či komik Mickey Rooney. Ten si mimochodem zahrál ještě v tomto století roli nočního hlídače ve dvou dílech komedie Noc v muzeu s Benem Stillerem.

Za zlatý věk Hollywoodu se obvykle označuje období od 20. do 60. let minulého století. Hollywoodu tehdy vládlo pět největších studií. Vedle MGM šlo o Paramount, Fox (později 20th Century Fox), Warner Bros. a RKO. Studia filmy nejen natáčela, ale kromě studií vlastnila také distribuční společnosti a významné řetězce kin. Už před druhou světovou válkou produkovala tato studia v průměru stovky filmů ročně. Vedle „velké pětky“ pak na trhu působila také trojice menších studií – Universal, Columbia a United Artists.