Z průzkumů vyplývá, že pro lidi je nejdůležitější zdravotnictví nebo to, aby rostla jejich životní úroveň. Když ale demokratičtí politici dokola mluví hlavně o migraci nebo terorismu, nahrávají tím populistům, říká v rozhovoru s HN Nonna Mayerová, profesorka z elitní francouzské vysoké školy Sciences Po a jedna z nejvýznamnějších světových odbornic na krajně pravicové populistické strany.

Populismus se v politice často používá jen jako hanlivé označení protivníka, ve skutečnosti ale jde o odborný termín pro označení těch politiků, kteří tvrdí, že jen oni reprezentují lid proti zkorumpovaným politickým konkurentům a elitám. Na první pohled bude Evropa po skončení pandemie ideálním místem pro to, aby populisté přetáhli další voliče, například kvůli očekávané vyšší nezaměstnanosti. „Neznamená to ale, že se nevyhnutelně dostanou k moci. Situace se liší stát od státu,“ připomíná Mayerová fakt, že v politice není nic předem dané a je na demokratických stranách, aby dělaly takovou politiku, kterou dokážou voliče přesvědčit. 

HN: Mnoho komentátorů loni psalo, že pandemie uškodí populistům, protože lidé během ní vidí, že je potřeba být kompetentní, nikoliv pouze opakovat slogany. A jako důkaz dávali porážku Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Skutečně začnou voliči více oceňovat vůdcovství založené na schopnostech, nikoliv jen na charismatu či sloganech?

Z amerického případu nemůžeme dělat obecné závěry. V každé zemi je situace jiná. Celkově vzato zatím můžeme v zemích Evropské unie pozorovat jen malé dopady pandemie na voličskou podporu pravicových populistů. Existuje studie 31 krajně pravicových stran z 27 států unie provedená od března do června loňského roku. 16 z těchto stran přišlo o část podpory, 10 zůstalo na svém a pět v průzkumech získalo. Navíc vezměte v úvahu, že politika se proměňuje – například britský premiér Boris Johnson ze začátku dělal chyby, ale posléze začal s pandemií bojovat účinně a jeho popularita teď roste. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.