Z průzkumů vyplývá, že pro lidi je nejdůležitější zdravotnictví nebo to, aby rostla jejich životní úroveň. Když ale demokratičtí politici dokola mluví hlavně o migraci nebo terorismu, nahrávají tím populistům, říká v rozhovoru s HN Nonna Mayerová, profesorka z elitní francouzské vysoké školy Sciences Po a jedna z nejvýznamnějších světových odbornic na krajně pravicové populistické strany.

Populismus se v politice často používá jen jako hanlivé označení protivníka, ve skutečnosti ale jde o odborný termín pro označení těch politiků, kteří tvrdí, že jen oni reprezentují lid proti zkorumpovaným politickým konkurentům a elitám. Na první pohled bude Evropa po skončení pandemie ideálním místem pro to, aby populisté přetáhli další voliče, například kvůli očekávané vyšší nezaměstnanosti. „Neznamená to ale, že se nevyhnutelně dostanou k moci. Situace se liší stát od státu,“ připomíná Mayerová fakt, že v politice není nic předem dané a je na demokratických stranách, aby dělaly takovou politiku, kterou dokážou voliče přesvědčit. 

HN: Mnoho komentátorů loni psalo, že pandemie uškodí populistům, protože lidé během ní vidí, že je potřeba být kompetentní, nikoliv pouze opakovat slogany. A jako důkaz dávali porážku Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Skutečně začnou voliči více oceňovat vůdcovství založené na schopnostech, nikoliv jen na charismatu či sloganech?

Z amerického případu nemůžeme dělat obecné závěry. V každé zemi je situace jiná. Celkově vzato zatím můžeme v zemích Evropské unie pozorovat jen malé dopady pandemie na voličskou podporu pravicových populistů. Existuje studie 31 krajně pravicových stran z 27 států unie provedená od března do června loňského roku. 16 z těchto stran přišlo o část podpory, 10 zůstalo na svém a pět v průzkumech získalo. Navíc vezměte v úvahu, že politika se proměňuje – například britský premiér Boris Johnson ze začátku dělal chyby, ale posléze začal s pandemií bojovat účinně a jeho popularita teď roste. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se