Elektrárenská firma ČEZ má pro své další působení novou vizi. Na červnové valné hromadě ji chce projednat s akcionáři – ze 70 procent je to stát, zbytek jsou soukromí investoři. Do roku 2050 chce být podle plánu uhlíkově neutrální, do roku 2030 už mít jen zlomek výroby elektřiny z uhlí a mezitím nabrat do netechnického managementu 30 procent žen. „V posledních letech společnost už není zvědavá na firmy, které nejsou odpovědné a nemají s lidmi dobré vztahy,“ popisuje v rozhovoru pro HN jeden z důvodů pro novou strategii firmy její generální ředitel Daniel Beneš.

 HN: Co je podle vás do roku 2030 hlavní změna, kterou ČEZ plánuje?

Není to tak, že by se ČEZ ze dne na den nějak razantně změnil. Chceme spíše ukázat, jak bude firma směřovat své působení na dalších deset let. A dáváme veřejné přísliby, jak z hlediska životního prostředí, tak v oblasti sociálních vztahů a řízení firmy. Není to ale o tom, že bychom v těch oblastech už dnes nic nedělali.

HN: Co to tedy konkrétně znamená?

Že k věcem přistupujeme komplexněji. Vidíme, jak se vyvíjí debata o udržitelném podnikání a společenské odpovědnosti. De facto se to celé začalo propojovat do něčeho, čemu se dnes říká ESG rating. Což je posuzování korporací podle toho, jak se v těchto oblastech, o kterých jsem mluvil, chovají. Ta naše změna je zásadní sdělení pro banky, pojišťovny, fondy, investory bank a podobně. Ti jsou v poslední době velmi přísní v posuzování toho, komu půjčí peníze, koho pojistí, jaké akcie koupí a tak dále.

HN: Takže roli hraje to, že banky nechtějí půjčovat společnostem, které těží a spalují uhlí?

Je to jeden z důvodů. Není to ale o tom, že nám to banky říkají a nám nic jiného nezbývá. A už vůbec ne o tom, že bychom už nyní nesnižovali emise CO2 a nesměřovali do budoucna k uhlíkové neutralitě. O té jsem mluvil už před pěti lety v rámci Pařížské klimatické konference. Tím směrem jsme tak jako tak šli. Ale potřebujeme slíbit jasnou trajektorii na deset let dopředu. Nerušíme naši tři roky starou strategii, jen ji silněji deklarujeme směrem k veřejnosti a dalším.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru