Jeho jméno už dobře znají právníci i studenti digitálních technologií. Veřejnost si rakouského aktivistu Maxe Schremse pamatuje jako muže, který porazil Facebook. S digitálním gigantem a jemu podobnými firmami bojuje o ochranu soukromí a osobních údajů na internetu. A daří se mu vyhrávat, soud mu dal naposledy za pravdu letos v květnu. 

Poprvé zabodoval před šesti lety a jeho úspěch znamenal pro Evropu průlom. Jako osmadvacetiletý student z Vídeňské univerzity stál před Soudním dvorem Evropské unie proti irskému komisaři pro ochranu osobních údajů, jenž dohlíží na ochranu soukromí a dat. Nelíbilo se mu, že komisař nekonal, když měl Facebook, internetového obra z kalifornského Silicon Valley, donutit, aby data evropských uživatelů neposílal do Spojených států. Spor vyhrál, soud tehdy rozhodl, že odesílání dat je nezákonné. Pro Schremse to byl začátek kariéry, pro Evropu základ toho, jak práva uživatelů internetu vymáhat.

Publikace o digitálním právu toto rozhodnutí citují jako případ Schrems I. „Nikdy jsem nechtěl, aby se mu tak říkalo, ale uchytilo se to rychle,“ vzpomíná Schrems v exkluzivním rozhovoru, který poskytl HN.

Sedí při tom za velkým stolem v kanceláři neziskové organizace NOYB, kterou ve Vídni založil v roce 2017. Zdarma pomáhá lidem ze všech zemí unie, kteří potřebují radu či právní zastoupení v oblasti digitálního práva. Neziskovka žije především z příspěvků drobných členů, asi čtyř tisíc podporovatelů. Má i několik větších dárců, kteří financují konkrétní projekty. Rozdělaných teď má kancelář asi 150 případů. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se