Všichni jsme byli na Adderallu, přiznal v roce 2015 profesionální hráč počítačových her Kory Friesen. Hovořil o účasti svého týmu Cloud9 na turnaji v Counter Strike v polských Katovicích, kde se hrálo v přepočtu celkem o 5,3 milionu korun. Týmu užívání léku pro osoby s poruchou pozornosti k výhře nepomohlo, nepostoupil ani ze skupiny. Friesen svým prohlášením ale přilákal pozornost k dopingu, který v rámci e-sportů představuje významný problém.

Změnit to chce Michal Noga z českého start-upu Madmonq se svými fialovými tabletami. Věří, že by jednou mohly nahradit nejen amfetaminy (mezi něž se řadí i právě Adderall) a léky na předpis, které někteří hráči kvůli výkonu užívají, ale i obyčejné energy drinky, kofeinové limonády a kávu. Podle Nogy nabízí stimulační účinky bez vedlejších efektů a e-sportovcům dokáže pomoci se soustředěním, zrychlením reflexů a zvýšením odolnosti proti stresu, jemuž jsou mladí hráči při turnajích o milionové výhry vystaveni. 

Noga při vývoji doplňku stravy pro e-sportovce zužitkoval zkušenosti ze svého předchozího působení v třineckém Walmarku. Madmonq rozjel před čtyřmi lety z vlastních financí a se spolumajitelem Petrem Andrýskem se loni dostali k ročním tržbám ve výši jednoho milionu eur (zhruba 25,4 milionu korun). Letos v dubnu pak vybrali téměř 13 milionů korun od šestice andělských investorů, čímž si připravili půdu pro další kolo financování, které je čeká v srpnu a o němž už jednají s několika zahraničními investičními fondy. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se