Případ tragicky zemřelého miliardáře Petra Kellnera ukázal, jak je důležité včas plánovat nástupnictví ve firmě. Majitel akcií nebo podílu by měl už za života rozhodnout, jakým způsobem bude po jeho smrti s tímto majetkem naloženo. Pokud by totiž společenská smlouva neobsahovala zvláštní úpravu, akcie nebo podíl se stanou součástí dědictví a budou vypořádány jako kterákoliv jiná pozůstalost.

Naplánováním nástupnictví se vyhneme sporům a nepříjemnostem jak na straně pozůstalých, tak u ostatních společníků. „Při plánování nástupnictví je třeba myslet na to, že to, co vstoupí do pozůstalosti, nutně nemusí být podíl,“ naznačuje jednu z možností advokát Ivan Chalupa ze Squire Patton Boggs. Společenská smlouva může dopředu vyloučit dědění podílu a tím ochránit podnik před neuváženými kroky dědiců i tyto dědice samotné před ostatními společníky. Ti by totiž mohli chtít využít toho, že firmu opustil „otec zakladatel“, a pokusit se upevnit svou moc.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.