Případ tragicky zemřelého miliardáře Petra Kellnera ukázal, jak je důležité včas plánovat nástupnictví ve firmě. Majitel akcií nebo podílu by měl už za života rozhodnout, jakým způsobem bude po jeho smrti s tímto majetkem naloženo. Pokud by totiž společenská smlouva neobsahovala zvláštní úpravu, akcie nebo podíl se stanou součástí dědictví a budou vypořádány jako kterákoliv jiná pozůstalost.
Naplánováním nástupnictví se vyhneme sporům a nepříjemnostem jak na straně pozůstalých, tak u ostatních společníků. „Při plánování nástupnictví je třeba myslet na to, že to, co vstoupí do pozůstalosti, nutně nemusí být podíl,“ naznačuje jednu z možností advokát Ivan Chalupa ze Squire Patton Boggs. Společenská smlouva může dopředu vyloučit dědění podílu a tím ochránit podnik před neuváženými kroky dědiců i tyto dědice samotné před ostatními společníky. Ti by totiž mohli chtít využít toho, že firmu opustil „otec zakladatel“, a pokusit se upevnit svou moc.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.