Už dvě desítky let slibuje důchodovou reformu jedna česká vláda za druhou. Kabinet Petra Nečase z ODS dokonce změny v roce 2013 zavedl, o tři roky později je ale vláda Bohuslava Sobotky z ČSSD zase zrušila. Populace stárne, lidí v produktivním věku ubývá, a stát se blíží k momentu, kdy nebude mít odkud na důchody vzít. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předkládá návrh nového zákona o penzích právě teď, čtyři měsíce před volbami. Její reforma se ale zabývá jen změnou výpočtu důchodu a dřívějším odchodem do penze. Kde na to vzít peníze, neřeší. Projednat a schválit zákon navíc obvykle trvá zhruba rok, současné vládě ale zbývá čas jen do říjnových voleb. Maláčová si přesto věří. Na návrzích prý panuje shoda napříč stranami a příjmy vyřeší daňová reforma příští vlády.

HN: První otázka napadne každého: je vaše reforma míněna vážně, nebo jde o předvolební tah a důkaz, že plníte sliby?

Strávili jsme s ní dva roky práce. Máloco nás stálo takové úsilí. Odpověď tedy zní: myslím to vážně. Je to návrh, který od nás do svého programu opsali Piráti a STAN, je to návrh, který opsaly pravicové strany koalice Spolu. Věcně proti našemu návrhu nikdo nic nenamítá, to je unikátní situace.

HN: Když se podíváme, kolik zbývá času do voleb, je zřejmé, že se to nedá stihnout.

Času je málo, a každý den ještě méně. Ale říkám na rovinu, že když bude vůle, tak se to stihnout dá. Ukazuje se ale, že u tak zásadního kroku moc vůle není, sněmovna je paralyzovaná, ale zároveň je tady vůle napříč stranami. Zvažujeme proto, co s tím a jak se s tím vypořádáme. Ale důchodová reforma je dlouhodobě tak důležitá věc, že tento návrh nesmí spadnout pod stůl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.