Sedmnáct let trval spor Evropské unie a Spojených států o nedovolených státních podporách pro výrobce letadel. Evropa a USA se navzájem obviňovaly z nedovolených státních podpor dvěma obřím koncernům – Airbusu a Boeingu. Spor má skončit alespoň na pět let, kdy potrvá nové příměří. Unie a USA se dohodly na ukončení cel, oficiálně výsledky oznámili v úterý americký prezident Joe Biden a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Toto jednání začalo průlomem ohledně letadel. Tím skutečně otvíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci. Po 17 letech sporů,“ prohlásila von der Leyenová.

Podle Bidena je nesmírně důležité, aby byly vztahy mezi Evropou a USA vřelé. „Mám zcela jiné názory než můj předchůdce,“ uvedl v narážce na postoje bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Obě strany na summitu naopak nevyřešily spor kolem cel na evropskou ocel a hliník. Von der Leyenová věří, že Washington ještě letos cla zavedená Trumpem zruší. Prostor k jednání podle ní dává unijní odklad zavedení dalších protiopatření, díky němuž mohou obě strany hledat dohodu do konce roku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se