V nizozemském přístavním městě Terneuzen zahájila provoz první továrna v Evropě na recyklaci pěnového polystyrenu ze stavebnictví. Toho má v následujících letech mezi odpady výrazně přibývat kvůli dožívání zateplených fasád domů. Teď se to týká hlavně Nizozemska a Německa, kde se zateplováním začali dříve než v Česku. Ale polystyren z českých domů by se mohl do Terneuzenu svážet také, alespoň do doby, než v Evropě vzniknou další taková zařízení. Stát by mohla i v Česku.

„Životnost zateplovacích systémů je 30 až 40 let,“ sdělil HN František Vörös, konzultant EPS ČR, sdružení výrobců pěnového polystyrenu. Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba se se zateplováním domů v Česku začalo v 90. letech, ve větším rozsahu ale až tak před deseti lety. Většina fasád tedy má přes sebou ještě několik desetiletí životnosti. Ty první ale už dosluhují.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.