Za pouhých devět let se má Praha zásadně proměnit. Na stovkách domů mají být solární panely, většina z dnes naftových autobusů bude jezdit na elektrický, plynový nebo hybridní pohon a hlavní město má mít i svou vlastní bioplynovou stanici, v níž bude vyrábět z rozkládajícího se biologického odpadu biometan. Ten použije jako palivo pro novou flotilu nákladních automobilů Pražských služeb. Praha by měla chytře využívat i potenciál odpadního tepla z čistírny odpadních vod. Prostřednictvím série tepelných čerpadel jím bude vytápět či chladit několik pražských čtvrtí. 

Takový je obrázek hlavního města v roce 2030, jak jej vidí pražský klimatický plán schválený pražskými zastupiteli koncem května. A to není zdaleka všechno. Dokument počítá s celkem 69 projekty a opatřeními, která chce Praha do stanoveného roku stihnout, aby dosáhla snížení emisí oxidu uhličitého o 45 procent oproti roku 2010. Ke snížení emisí skleníkového plynu způsobujícího globální oteplování se metropole zavázala před dvěma lety. Bude na to potřebovat zhruba 230 miliard korun, přičemž valnou většinu z toho chce magistrát pokrýt z evropských fondů, samo město by přispělo zhruba desetinou zmíněné částky. 

Po započítání peněz získaných z dotací a úspor, které projekty přinesou, se totiž bude dopad na městský rozpočet pohybovat mezi dvěma a třemi miliardami korun ročně, odhaduje Petr Hlubuček (STAN), náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti. Do roku 2030 by tak zavádění klimatického plánu Prahu podle jeho odhadu vyšlo na 20 až 30 miliard. „To je částka, která je pro hlavní město zvládnutelná,“ komentoval primátorův náměstek pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě). 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.