Češi jsou hladoví po vlastním bydlení a dokazuje to i mimořádná poptávka po jeho financování – nových rekordů letos dosahuje jak trh hypoteční, tak i trh úvěrů ze stavebního spoření. Zájem navíc neopadá ani v první půlce letošního roku, výsledky naopak překračují všechny dosavadní odhady. Podporují ho i obavy z rostoucích sazeb hypoték.

Poptávku netlumí ani vytrvale stoupající ceny nemovitostí, které podle našich dat v prvním kvartálu rostly nejrychlejším tempem od roku 2010. Vůbec nejvíce zdražily pozemky, jejichž ceny meziročně vzrostly téměř o 16 procent. Hned v závěsu jsou byty. Jen v Praze přesahuje cenová hladina za metr čtvereční u nového bytu částku 125 tisíc korun. V evropském srovnání tak Česko znovu sahá po „stupních vítězů“ – v posledním kvartálu loňského roku byla Česká republika, co do tempa růstu cen nemovitostí, čtvrtá.

Hlad po vlastní nemovitosti neopadne ani v dalších měsících. Zatímco nový byt koupily loni čtyři procenta domácností, dalších 12 procent se k tomu právě chystá. Podobná je situace u rekreačních objektů, kde počet zájemců násobně přesahuje nabídku. V době nejistých dovolených v zahraničí by si chatu nebo chalupu rád pořídil každý desátý Čech.

Související

Minimálně část z nich ale bude pravděpodobně nepříjemně překvapená z cen, které na trhu nemovitostí panují. Data z nedávného průzkumu ukazují, že Češi se v představách o cenách nemovitostí rozchází s realitou zhruba o dvojnásobek.

Zatímco za garsonku by Češi rádi zaplatili průměrně jeden milion korun, skutečná cena na českém trhu se pohybuje okolo dvou milionů. A to jen pokud odhlédneme od již zmíněné Prahy, kde není problém koupit byt o nejmenší rozloze i za více než šest milionů. Podobně se liší odhady Čechů i u rodinných domů. Zlevňování nemovitostí však na obzoru v dalších měsících není.

Související

Komentáře ke článku

Jaroslav Koblizek 22.06.2021 16:00
Když téměř neexistuje záruka mít pronájem na mnoho let dopředu, za stabilní cenu, a nižší než splátku hypotéky, tak opravdu nevidím důvod si nemovitost nekoupit. Je to stále lepší, než žít v neustálých obavách, co bude za rok (typická délka smlouvy a v praxi s narůstající cenou každý rok).
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru