Premiér Andrej Babiš přinesl do politiky mnoho nových témat. Díky němu většina lidí (nejen v naší zemi) ví, že existuje riziko konfliktu zájmů. Premiér také, bohužel, ukázal, jak nebezpečná je samochvála a poučování ostatních – pod jeho vedením se ze země, kterou označil jako „best in covid“, stala zemí s jedním z největších počtů obětí pandemie nejen v Evropě, ale i na světě. Nebylo by ale fér tvrdit, že vše, s čím do politiky přišel, vedlo k průšvihu či tak muselo skončit. Některá témata spojená s jeho vstupem na politické hřiště byla oprávněná a smysluplná.

Jedním z těch témat, které se mohlo i pod jeho poněkud chaotickým vedením proměnit v „plus“, bylo téma daňových úniků. Ne že by daňové úniky dříve nebyly tématem, ale problém se řešil v odborné rovině, mimo zájem veřejnosti a médií, ale zřejmě i pod vlivem ideologie a různých lobbistických skupin (bohužel zastupujících i zájmy těch, pro které podvod není tabu). Andrej Babiš však toto téma překvapivě učinil jedním z hlavních „výkladních skříní“ svého ministrování a udělal z něj zároveň téma, o kterém se dnes debatuje i nad pivem v hospodě.

Učinil to v situaci, kdy význam tohoto tématu postupně rostl i celosvětově. Důvody proto byly
hlavně dva. Prvním je potřeba krmit –v mnoha zemích nenasytné – deficitní rozpočty vyšší porcí příjmů. Druhým pak společenské škody vyvolané často oprávněným přesvědčením řady lidí, že mnoho lidí a firem daně řádně neplatí (a proč mám platit daně JÁ, když ON je neplatí). První rozpojení „daňové agendy AB“ a zbytku světa ale nastalo již na začátku. Zatímco v Evropě či USA je hlavním tématem „neochota“ velkých a bohatých firem či jedinců daně platit (a zároveň jejich velká ochota hledat všemožné kličky, které jim peníze ušetří), vlajkovou lodí daňové agendy Andreje Babiše se staly, v porovnání s problémem u velkých firem, v rozsahu jednotlivých případů až miniaturní podvody trafikantů, holiček či restauratérů, které se rozhodl eliminovat rychlým a plošným zavedením systému EET. Oblast větších daňových podvodů pak tým dnešního premiéra zúžil zejména na karuselové podvody při platbě DPH. K jejich snížení zavedl (s menší publicitou v porovnání s EET, která neodpovídala fakticky značnému potenciálnímu významu) kontrolní hlášení a s větší pompou instruoval daňové kontrolory, vybavené bezprecedentními pravomocemi, k neúprosnému boji se „sprostými podezřelými“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.