Hnědé uhlí bývalo velkou konkurenční výhodou české energetiky. Bylo laciné a těžilo se ve velkých objemech. Nutnost snížit emise skleníkových plynů znamená, že uhlí postupně skončí. Prudce podražila emisní povolenka, kterou musí platit uhelné a plynové elektrárny, a konkurenční výhoda je tak pro uhelné zdroje pryč. Podstatná část uhelných elektráren tedy z ekonomických důvodů ukončí provoz zřejmě už před rokem 2030.

Z uhlí se v posledních letech v Česku vyrábělo 30 až 34 TWh elektřiny. Jde tedy zhruba o polovinu čisté spotřeby, která je spolu se ztrátami v sítích kolem 65 TWh. Spotřeba má přitom v dalších letech mírně růst – přibližně o 5 TWh do roku 2030. A navíc se uhlí široce používá i v teplárnách pro vytápění řady měst.

Čím ho nahradit? Jak zajistit dostatek elektřiny? Jak zajistit teplo?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.