Ještě loňský rok touto dobou se zdálo, že i přes koronavirovou pandemii a s ní spojený propad ekonomiky do recese bude dost času na to, dát české veřejné finance vcelku do pořádku, než na ně dopadnou zásadní problémy spojené se stárnutím populace. Naše projekce ukazovaly, že k nárazu na dluhovou brzdu na úrovni 55 procent HDP dojde při zachování dosavadních příjmových a výdajových politik téměř za čtvrtstoletí, v roce 2043.

Stačil jediný rok, v němž se potkaly dopady pandemie s mimořádně nezodpovědnou fiskální politikou – příkladem za všechny je výrazné snížení daní či navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace –, a dluhová brzda je rázem na dohled. Projekce nyní ukazují, že bude prolomena už za tři roky. Protože je dluhová brzda v českém právním řádu teprve krátce a dosud od ní byly veřejné finance dost daleko, natož aby byla skutečně aktivována, jen málokdo si umí opravdu představit, co všechno by tato automatická opatření zaměřená proti přílišnému zadlužování státu v praxi znamenala.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.