Nájemní trh velkých měst, kde významný podíl nájemníků tvoří studenti, zahraniční pracovníci a turisté, se kvůli pandemii a opatřením proti ní doslova zhroutil. Propad nájmu v mnoha částech země o 10 a více procent odpovídá situaci z rozpuku finanční krize v roce 2009. S tím rozdílem, že tehdy neklesaly nájmy v Praze a velkých městech, ale tam, kde se hodně propouštělo, například v Mladé Boleslavi či Frýdku-Místku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Petr Carvan 08.07.2021 23:32
Od roku 2007 pronajímám v Praze malý byt 1+kk. Schválně jsem se podíval do svého archivu do nájemní smlouvy s prvním nájemníkem. Nájemné tenkrát bylo 8 500,- Kč + 2 000,- zálohy na služby. Celkem 10 500,-Kč. Teď po 15 letech je nájemné 10 200,- Kč + 2 500,- Kč zálohy na služby. Celkem 12 700,- Kč. Nárůst nájemného o 20% za 15 let mi nepřipadne nějak extrémní a vůbec tak nerozumím tomu mediálnímu šílenství z poslední doby, které se kolem problematiky dostupnosti bydlení strhlo. Novináři asi žijí v jiném světě než já. Druhá věc je samozřejmě cena samotného bytu. Ta se za stejných 15 let více než ztrojnásobila. Další regulace podmínek nájmů podle mě nic pozitivního nepřinese a ani není potřeba. Regulaci a kultivaci přinese jen volný trh. Politici by se místo vymýšlení způsobů jak utrácet miliardy z veřejných prostředků na podporu nájemního bydlení a výstavby obecních bytů a dalších regulatorních opatření měli zasadit o zlepšení právního prostředí a narovnání vztahu mezi pronajímateli a nájemníky. To vychýlení ve prospěch nájemníků se totiž ve svém důsledku obrací proti nim samotným. Pokud budou nastaveny férové podmínky pro všechny strany, tak se o dostupné bydlení postará trh. Do výstavby a investic do bytů se vrhne více soukromých investorů, na trhu bytů přibude, zvýší se konkurence, zvýší se počet institucionálních investorů a ti malí budou nuceni, aby v konkurenci obstáli, ceny i podmínky nájmů upravit, do nájemních bytů dále investovat. A prospěch z toho budou mít všichni.
Petr Carvan 08.07.2021 22:49
Mě tedy komentáře paní Hrstkové také pravidelně zvedají ze židle. Ale zase se jí musí nechat, že nás čtenáře ( a předplatitele ) ihned.cz celkem pravidelně vytrhává z našich sociálních bublin. A to také není úplně k zahození :-)
Michal 08.07.2021 21:55
Z článků o nemovitostech paní Hrstkové mám spíše pocit, že by nějakou chtěla, ale bohužel zatím nemá. Do té doby než ji získá, budeme bohužel muset číst výkřiky frustrace, které vyvrcholili tímto článkem, který přímo vyzývá k regulaci nájemného. Zřejmě nejlépe tak, aby jako ve Švédsku pronajímateli nepřinášelo nic. Logicky by potom měla následovat regulace cen stavebních prací a materiálu. Další oblíbenou zbraní autorky je strašení majitelů nemovitostí, jak je těžké nemovitost spravovat a že až budou staří, tak ji nezvládnou spravovat zcela určitě. Jak toto může být článek v Hospodářských novinách, tomu opravdu nerozumím. Zajímalo by mne, zda články po paní Hrstkové čte ještě nějaký nadřízený redaktor.
Tomáš Kacerovský 08.07.2021 12:52
Švédsko jako fungující socialismus? Je vidět, že autorka vychází jen z domněnek a teorií. Můj švédský kolega si nyní bere v Gothenburgu hypotéku, a to i přes fakt, že má omezené zdroje a raději by chtěl do pronájmu. Jelikož je však regulované (člověk si nemůže pořídit druhý byt, který by pronajímal - švédové tak chtěli bránit spekulování s byty. Docílili však pouze totálního pádu výstavby, která ani zdaleka poptávce po nájemních bytech nestačí), čekací listina na byt k pronájmu je někdy až 5 let. Musí si tedy pořídit malou garsonku daleko od pracoviště, jelikož nic jiného si jako 26 letý nemůže dovolit. Dále nechápu, jak může někdo brát jako úspěšný socialismus zemi s více jak 8% nezaměstnaností.
Petr Fornůsek 08.07.2021 11:20
Patrim do jedne ze skupin, o ktere se zminujete. Rozhodne o zadnou statni regulaci nestojim, nadela jen skody.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru