Počet kyberútoků na klienty bank se zvyšuje vždy, když společnost prochází nějakými dramatickými změnami a panují v ní jisté zmatky a nejistota. Například v době zpřísňujících se anebo rozvolňujících se protipandemických opatření, jako tomu bylo letos v březnu a následně v květnu. V rozhovoru pro HN to uvádí Petr Barák, předseda komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace.

Od začátku roku se jedná již o desítky tisíc případů a miliony odcizených korun. Za dramatickým nárůstem incidentů stojí přechod lidí do on-line prostředí kvůli šíření koronaviru.

Zdaleka však nejde jen o phishing, tedy podvodné e-maily či SMS zprávy. „V kurzu“ je také neustále se zdokonalující vishing, což je útok vedený prostřednictvím telefonického hovoru. To podle Baráka svědčí o tom, že zločiny páchají velmi dobře financované a organizované skupiny, nejspíše přímo z Česka.

Mezi okradené oběti navíc nepatří zdaleka jen senioři, kteří se s digitálním prostředím poslední rok teprve seznamují, ale také mladší ročníky a výjimkami nejsou ani lidé pracující v IT oborech.  

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se