Počet kyberútoků na klienty bank se zvyšuje vždy, když společnost prochází nějakými dramatickými změnami a panují v ní jisté zmatky a nejistota. Například v době zpřísňujících se anebo rozvolňujících se protipandemických opatření, jako tomu bylo letos v březnu a následně v květnu. V rozhovoru pro HN to uvádí Petr Barák, předseda komise pro bankovní a finanční bezpečnost České bankovní asociace.

Od začátku roku se jedná již o desítky tisíc případů a miliony odcizených korun. Za dramatickým nárůstem incidentů stojí přechod lidí do on-line prostředí kvůli šíření koronaviru.

Zdaleka však nejde jen o phishing, tedy podvodné e-maily či SMS zprávy. „V kurzu“ je také neustále se zdokonalující vishing, což je útok vedený prostřednictvím telefonického hovoru. To podle Baráka svědčí o tom, že zločiny páchají velmi dobře financované a organizované skupiny, nejspíše přímo z Česka.

Mezi okradené oběti navíc nepatří zdaleka jen senioři, kteří se s digitálním prostředím poslední rok teprve seznamují, ale také mladší ročníky a výjimkami nejsou ani lidé pracující v IT oborech.  

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.