V závodě Edgewell, který v Krupce u Teplic vyrábí holítka, se v úterý konala kontrola pracovních podmínek zaměstnanců, jež by normálně byla stejná jako každá jiná. Tentokrát ale do akce – kromě desítek úředníků a policistů – nastoupili i dva levicoví politici: ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD a Matěj Stropnický, jenž za tutéž stranu kandiduje v Praze do sněmovních voleb.

Tam bez svolení firmy pořídili a zveřejnili fotky a informace z průběhu kontroly, což vyvolalo veřejný rozruch. Výsledky šetření zatím nejsou, už teď ale firma musí své dodavatele ujišťovat, že se nemusí ničeho bát. „Jediný konflikt během kontroly vlastně nastal, když se šel pan Stropnický samovolně bavit s lidmi na lince. Když zjistil, že se to nehodí, byl trochu rozčílen,“ říká v rozhovoru pro HN ředitel závodu Jan Beneš.

HN: Jak taková kontrola, které se účastní asi 50 lidí včetně ozbrojené cizinecké policie, probíhá?

Bylo to masivní. Přijela policie, celníci, civilní zaměstnanci, byl tady anton. Takže samozřejmě všichni, kdo to viděli, se vylekali a sdíleli to. Ale už jsme kontroly samozřejmě měli, jen tady bylo nečekané, že na nás vlítli dohromady všichni, kdo mohli něco kontrolovat.

Zastavili je recepční a ptali se, proč přišli. Představili se jako kontrola inspektorátu práce. Řekli, že budou kontrolovat všechno možné: pracovní smlouvy, zahraniční pracovníky, bezpečnost práce, kamerové systémy a tak dál. Ukázali nám průkazky a představili i paní ministryni. Po té jsme papíry samozřejmě nechtěli, protože víme, o koho jde, a nemáme nic proti tomu, aby do objektu vstoupila. Řekla nám, že chce vidět, jak se kontroly provádí, a za mě je takový zájem ministryně práce v pořádku. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se