Před deseti lety se průměrný dům prodal za 100 dní,“ říká realitní agent. „Dnes je podobná nemovitost pryč za deset dní. Takhle to nikdy nebylo. Je to bezprecedentní.“ Může vám to být povědomé, ale nejde o citát z Česka. Zazněl v Ohiu a ekonomický list Financial Times jím čtenářům přibližuje hektický realitní trh v USA. Tamní obchody s nemovitostmi jsou důkladně evidované a analyzované, díky tomu existuje dlouhá časová řada, ovšem situaci podobnou dnešku v ní nenajdeme.

Obdobná nemovitostní horečka jako v USA panuje v takřka všech hlavních světových ekonomikách. Ze čtyřiceti zemí OECD v prvních měsících roku ceny realit klesly jen ve třech případech, všude jinde rostly. Nic podobného se v tomto tisíciletí neodehrálo. V této pestré skupině zemí od Estonska po Jižní Koreu nemovitosti jen během prvního letošního čtvrtletí zdražily téměř o desetinu. Důvody jsou všude stejné a známe je i od nás.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

milansulc01 09.08.2021 09:00
Článek titulkem láká na úvahu "Co trend zvrátí?", ale žádnou neobsahuje. Je opravdu problém předplatitelům neukazovat clickbait, ale zvolit titulek odpovídající obsahu? Např. "Nemovitosti už zdražují všude. Opět přepočteme dobu šetření při průměrném platu zmraženém na desítky let".
Honza 05.08.2021 09:34
Podle mě jsou úvahy o počtu platů na byt úplně mimo realitu. Obrovské množství lidí, a zejména ve velkých městech, má více zdrojů příjmu. Málokterý lékař pracuje jen v jedné nemocnici, vědec učí často na několika VŠ, spousta státních zaměstnanců je zaměstnána ve více institucích, učitel neučí jen v jedné škole... Navíc má spousta lidí příjmy z pronájmů, dividend... A to jsme jen u zaměstnanců. Máme velké množství živnostníků, kteří mají vysoké příjmy. Co navrátilci ze zahraničí, kteří si často přivezou peníze do začátku? Co rodina, dědictví? Ti, co mají jeden příjem kolem průměru se asi budou muset smířit s tím, že si byty ve velkých městech kupovat nebudou a skončí v nájmu. Nájmy dlouhodobě vůči příjmům klesají. Mám pocit, že se vůbec nic nelogického neděje.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru