Velké i malé odběratele elektřiny a plynu čeká těžký podzim. Ceny komodit letí strmě vzhůru, a připlatí si tak hlavně firmy a domácnosti, které nemají nasmlouvané ceny dopředu. Někdy může jít až o desítky procent. Nejvýrazněji v posledních měsících roste cena hlavně druhé zmiňované suroviny, plynu. Na pražské burze PXE se plyn na další měsíce aktuálně prodává téměř za 42 eur za megawatthodinu, což je od začátku roku více než stoprocentní nárůst. Loni v srpnu to přitom bylo jen necelých osm eur.

„Všichni obchodníci budou muset nakonec zdražit. Nedá se tomu moc vyhnout,“ komentuje vývoj Dušan Tejkal, jednatel společnosti Gazela Energy, která patří k menším alternativním obchodníkům s energiemi.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se