Digitalizace služeb státu s sebou nutně přináší rizika, která jsou ale vlastní každému, kdo se kdy rozhodl spravovat data v on-line prostředí. I v souvislosti s projektem Bankovní identity (BankID umožnuje přihlašovat se pomocí internetového bankovnictví ke službám eGovernmentu) se tedy samozřejmě rozhořela debata o tom, zda není až příliš velkým bezpečnostním rizikem z hlediska ochrany osobních údajů. Šalamounská odpověď by byla ano i ne, a proto si zaslouží podrobnější komentář.

Obecně samozřejmě platí, že nejlepším strážcem vlastního soukromí je občan sám. Správci digitálních systémů mají v tomto směru do určité míry svázané ruce. Když se uživatel dobrovolně rozhodne někomu odtajnit třeba své heslo, nemá ten, kdo například vydává platební a přístupové karty, šanci to zjistit. Klíčové je tedy neustálé upozorňování, jak se má uživatel v digitálním prostředí chovat a co naopak dělat nemá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.