Patří mezi přední tváře skupiny J&T, v níž je jedním ze spolumajitelů bankovní části a také hlavním lobbistou. Spolu s Patrikem Tkáčem byl vyjednavačem při námluvách a později i sporech J&T s Číňany, konkrétně skupinou CEFC, kterou později nahradila státní firma Citic.
Dušan Palcr rozhovory poskytuje jen ojediněle. V tom aktuálním pro HN oznamuje, že se stal většinovým vlastníkem developerských projektů J&T v Česku, vysvětluje, proč vstupuje ve velkém do českého zemědělství, co považuje za nejhodnotnější věc u těžby kryptoměn i jakou zkušenost si odnesl z byznysu s čínskými partnery.
HN: Proč jdete do zemědělství?
Půda je velmi důležitá, její cena pořád mírně roste. A když je zemědělský podnik rozumně řízený, taky něco vydělává. Je to dlouhodobá investice. Ideální kombinace je koupit podnik, který hospodaří na relativně větším podílu půdy, kterou vlastní, ne že si ji jen pronajímá. Když sečtete růst cen půdy a hospodaření farmy, tak se můžete dostat na výnos i nad 10 procent ročně a to už je velmi zajímavé číslo.
HN: Co v zemědělství už vlastníte?
Od Úsovska jsme koupili dva zemědělské podniky na Klatovsku a aktuálně jsme přikoupili další farmu, Český Real. Dohromady je to přes šest tisíc hektarů, z čehož velká část je obhospodařována v ekologickém režimu. A hledáme tam dál, líbilo by se mi mít lokálně k 10 tisícům hektarů. Nechceme mít farmy rozeseté po celé republice, ono i Úsovsko nám prodávalo, protože působí hlavně na severní Moravě.
HN: Kolik jste zaplatili za všechny tři podniky?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.