Boj o cestující na evropské železnici se přiostřuje. Do roku 2033 budou muset unijní státy postupně vybrat dopravce na všechny tratě v otevřené soutěži. Končí tak léta zažitý model státních společností, které si vzájemně nekonkurují.

Železniční firmy proto postupně zbrojí na válku o evropské koleje a miliardy eur na dotacích za provoz. Nakupují podíly v menších soukromých společnostech či samy expandují do zahraničí. Nejnověji koupily španělské státní dráhy Renfe poloviční podíl v menším českém dopravci Leo Express. Soukromý podnik dosud provozoval několik vlakových spojů v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se