Klimatický Green Deal, jehož cílem je snížit v Evropě vypouštění emisí do ovzduší, neovlivní jen energetiku a průmysl. Zasáhne i byznys největšího českého železničního nákladního dopravce ČD Cargo. Některé z tradičních komodit, jako třeba uhlí, zmizí nebo jich bude méně.  „Něco ztratíme, ale pokud se budeme snažit, dokážeme přepravní objem získat i jinde,“ řekl v rozhovoru HN předseda představenstva Tomáš Tóth. Ten vidí příležitost v převozu štěpky jako paliva pro teplárny nebo u komunálního odpadu. Pod jeho vedením letos pokračuje také zahraniční expanze ČD Cargo. Zahraniční přeprava by do několika let měla tvořit minimálně 20 procent obratu.

HN: Přes všechny proklamace o podpoře je železniční doprava pořád dražší než kamionová. Jak chcete konkurovat?

Nemyslím si, že jsme ve všech případech dražší. Železnice se kvůli velkému objemu přepravy nedá nahradit. Těch zhruba 20 milionů tun zboží, které ročně přepravujeme, je vlastně odpověď (celkový roční objem přepravy ČD Cargo byl 61 milionů tun, vedle zboží šlo i o komodity jako uhlí, palivo či dřevo, pozn. red.). My stojíme uprostřed mezi první a poslední mílí, na kterých nejspíš nikdy nebudeme tak efektivní. Umíme být ale partnery. Pak je tu kombinovaná doprava, kde se každoročně zvyšují objemy a železnice v ní hraje důležitou roli. Máte pravdu, že existují i tratě, kde se s variabilními náklady nedokážeme dostat na ceny silničních dopravců. Potom je třeba podmínky minimálně narovnat. Silniční doprava nemá zpoplatněnou celou infrastrukturu, zatímco na železnici se platí za každý kilometr.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.