Cestovní kanceláře v Česku řeší další velký problém. Jejich byznys byl kvůli pandemii koronaviru a omezeným možnostem cestování na více než rok zcela ochromen, řada z nich ukončila činnost a většina se ztráty snaží dohnat během tohoto léta. Nyní navíc mohou být ohroženy stovky cestovek, pokud se jim nepodaří získat pojištění proti krachu, jež je povinné ze zákona.
„Největší potíže budou mít menší a středně velké firmy, které se specializují na jednu konkrétní destinaci, anebo takové, které prodávají kupříkladu sportovní zájezdy,“ říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky Jan Papež.
Pojištění proti možnému krachu si cestovní kanceláře sjednávají u domácích pojišťoven, které se na případném plnění podílejí asi ze 30 procent. Větší část, přibližně 70 procent, pokrývají zahraniční zajišťovny jako Munich Re, Hannover Re anebo Swiss Re. Tyto pojišťovny pojišťoven se však nadále nehodlají na záruce pro cestovky podílet. Bez ní přitom kanceláře u nás nemohou své zájezdy prodávat.
Zajišťovny se od cestovního ruchu odklánějí pryč ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé jde o neblahé zkušenosti s pandemií, která naplno obnažila zranitelnost celého odvětví. Již dříve přitom přišel varovný signál i v podobě krachu největší cestovní kanceláře na světě Thomas Cook z roku 2019, který stál zajišťovny stovky milionů eur.
„Ochota poskytovat zajistnou kapacitu na příští rok je výrazně nižší, než tomu bylo v minulosti,“ potvrzuje pro HN Štěpán Landík, člen představenstva a ředitel obchodu a marketingu v ERV Evropské pojišťovně. Ta se jako jediná u nás specializuje čistě na cestovní pojištění a poskytuje též pojištění proti úpadku více než 80 domácím cestovním kancelářím, včetně těch největších – Exim Tours, Fischer, Blue Style anebo Alexandria. ERV patří do skupiny ERGO a skrze ni i do koncernu Munich Re, jenž je jedním z největších světových zajistitelů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist